Eks
Det Kgl. Teaters psykologiske trekantsdrama om at have skabt sig et perfekt liv på overfladen. Da ekskæresten dukker op, eksploderer parforholdet. Har de uden at tænke over det fanget sig selv i en livsfælde? mehr
Det Kgl. Teaters psykologiske trekantsdrama om at have skabt sig et perfekt liv på overfladen. Da ekskæresten dukker op, eksploderer parforholdet. Har de uden at tænke over det fanget sig selv i en livsfælde? mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2025. April 3. Donnerstag, 19:30
På overfladen lever parret Sibylle og Daniel, spillet af Marie Bach Hansen og Mikkel Arndt, et perfekt, lidt småtrivielt familieliv med gode jobs, lækker lejlighed og to små børn. En nat dukker Daniels ekskæreste Franziska, spillet af Julie Agnete Vang Christensen, pludselig op. Hun bliver katalysator for en eksplosion i det, der viser sig at være et allerede hårdtprøvet parforhold mellem Daniel og Sibylle, hvis børn for længst er blevet gidsler i deres skyttegravskrig. Daniel har valgt forholdet til Sibylle frem for Franziska, fordi hun var den stabile og det fornuftige valg, men måske har han valgt forkert?
Alle tre sidder nu tilbage med knuste hjerter og en selverkendelse, der er lig nul. Natten og alkoholen fremkalder både angst og desperation i stuen, og en indædt kamp om kærlighed udspiller sig på den mest grusomme, men også uhyggeligt underholdende vis.
Corona-nedlukningen inspirerede den anerkendte, tyske dramatiker Marius von Mayenburg til gennem tre selvstændige dramaer at undersøge familiens private fængsel: hjemmet. Eks er den første i trilogien. Et velskrevet kammerspil, der dissekerer middelklassens parforholdsproblemer, livsfælder og ulidelige lethed.
Introduktion kl. 18.30 ved Marie Bach Hansen og Julie Agnete Vang. Mød to af de medvirkende skuespillere og få en introduktion til dette hvasse ægteskabsdrama af Marius von Mayenburg, hvor et ægtepar udfordres på deres livsvalg og brillerer i manglende selverkendelse.
Anbefalet fra 15 år.
Medvirkende: Marie Bach Hansen, Mikkel Arndt og Julie Agnete Vang Christensten
Dramatiker: Marius von Mayenburg
Iscenesættelse: Thomas Bendixen
Scenografi og kostumedesign: Jonas Fly
Lysdesign: Egil Barclay Høgenni Hansen
Lyddesign: Mogens Laursen Hastrup
Oversættelse: Søren R. Fauth
Producent: Det Kongelige Teater
Forventet varighed:: 2 time(r) og 20 minutter inkl. en pause
Kom og fremstil dit eget keramik På kurserne arbejder vi med teknikker, hvor ALLE kan være med, vi kvætser, pladeteknik, pølseteknik og modellering.
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!