program


Emil fra Lønneberg

Emil fra Lønneberg

”EEEEMIL”, råber Anton Svendsen, så det runger i hele Katholt. ”Jeg gjorde det bare af godhed”, siger Emil, men det har far lidt svært ved at forstå, som han står dér med musefælden på storetåen.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 09. Marts 2019 16:00

”EEEEMIL”, råber Anton Svendsen, så det runger i hele Katholt. Nu er Emil fra Lønneberg igen kommet galt afsted. ”Jeg gjorde det bare af godhed”, siger Emil, men det har far lidt svært vedat forstå, som han står dér med musefælden på storetåen. Emil er fuld af gode ideer – men det ender tit galt, og så må han en tur på værkstedet for at sidde og tænke lidt over sine gale streger, mens han snitter træmænd. Næsten 100 træmænd er det efterhånden blevet til. Malkepigen Line er overbevist om, at Emil ender i helvede. Men Emils bedste ven, gårdskarlen Alfred og lillesøster Ida, synes begge, at Emil er god nok, præcis som han er. Og selvom mor Alma vrider sine hænder i fortvivlelse over Emils uheldige hittepåsomhed, så aner hun en kommende sognerådsformand i sin kærlige og kloge søn.

I Folketeatrets nye version af Emil fra Lønneberg er der gang i teaterlegen, når Emils hoved sidder fast i suppeterrinen; når Ida hejses op i flagstangen; når Kommandusen falder i Emils ulvefælde; når Emil holder gilde for sognets fattiglemmer, og når vi møder Tyttebær-Maja, Tumbe-Jokum, Bette-Rikke og alle de andre vidunderlige figurer fra Astrid Lindgrens fortælling om en skarnsknægt med hjertet på rette sted.

FORFATTER: Astrid Lindgren

OVERSÆTTELSE OG BEARBEJDELSE: Ninette Mulvad

INSTRUKTION: Leiv Arne Kjøllmoen

SCENOGRAFI: Nadia Nabil

KAPELMESTER: Anders Ortman – sidder på scenen

MEDVIRKENDE: Michael Slebsager, Peder Holm Johansen, Jesper Riefensthal, Tine Gotthelf, Morten Bo Koch, Sofie Alhøj, Lisbeth  Gajhede, Christine Gaski, m.fl.

PRODUCENT: Folketeatret

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuelt


En true crime historie fra en fredelig lille by i 1626, udødeliggjort af Steen Steensen Blicher. Præsten skændtes med sin karl, som nu er sporløst forsvundet. Efterforskningen får skeletterne til at vælte ud af skabet.

Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.

One-man-show med skuespiller og komiker Søren Ruby

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Velkommen til optaktskoncerten i forbindelse med det 19. Hvide Sande Masterclass!

Med billetbestilling til sæson 2026/2027 præsenteres af Rasmus Krogsgaard

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.