
Emil fra Lønneberg
”EEEEMIL”, råber Anton Svendsen, så det runger i hele Katholt. ”Jeg gjorde det bare af godhed”, siger Emil, men det har far lidt svært ved at forstå, som han står dér med musefælden på storetåen.
Læs mere
”EEEEMIL”, råber Anton Svendsen, så det runger i hele Katholt. ”Jeg gjorde det bare af godhed”, siger Emil, men det har far lidt svært ved at forstå, som han står dér med musefælden på storetåen.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 09. Marts 2019 16:00
”EEEEMIL”, råber Anton Svendsen, så det runger i hele Katholt. Nu er Emil fra Lønneberg igen kommet galt afsted. ”Jeg gjorde det bare af godhed”, siger Emil, men det har far lidt svært vedat forstå, som han står dér med musefælden på storetåen. Emil er fuld af gode ideer – men det ender tit galt, og så må han en tur på værkstedet for at sidde og tænke lidt over sine gale streger, mens han snitter træmænd. Næsten 100 træmænd er det efterhånden blevet til. Malkepigen Line er overbevist om, at Emil ender i helvede. Men Emils bedste ven, gårdskarlen Alfred og lillesøster Ida, synes begge, at Emil er god nok, præcis som han er. Og selvom mor Alma vrider sine hænder i fortvivlelse over Emils uheldige hittepåsomhed, så aner hun en kommende sognerådsformand i sin kærlige og kloge søn.
I Folketeatrets nye version af Emil fra Lønneberg er der gang i teaterlegen, når Emils hoved sidder fast i suppeterrinen; når Ida hejses op i flagstangen; når Kommandusen falder i Emils ulvefælde; når Emil holder gilde for sognets fattiglemmer, og når vi møder Tyttebær-Maja, Tumbe-Jokum, Bette-Rikke og alle de andre vidunderlige figurer fra Astrid Lindgrens fortælling om en skarnsknægt med hjertet på rette sted.
FORFATTER: Astrid Lindgren
OVERSÆTTELSE OG BEARBEJDELSE: Ninette Mulvad
INSTRUKTION: Leiv Arne Kjøllmoen
SCENOGRAFI: Nadia Nabil
KAPELMESTER: Anders Ortman – sidder på scenen
MEDVIRKENDE: Michael Slebsager, Peder Holm Johansen, Jesper Riefensthal, Tine Gotthelf, Morten Bo Koch, Sofie Alhøj, Lisbeth Gajhede, Christine Gaski, m.fl.
PRODUCENT: Folketeatret
Vi har den store fornøjelse i år at kunne præsentere en koncert med Mads Granum Quintet til vores afslutnings koncert. Og så på selve Ingemanns dagen.
Velkommen til Kongelunden med musik og højt humør! De to ungkarle sporvognskonduktør Svendsen og Vognstyrer Iversen konkurrerer om kvindernes blikke, mens de synger Sven Gyldmarks elskede sange.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr (midlertidigt lukket).…
Lær at ro Kajak og bliv sikker på vandet på 2 dage - IPP1 + IPP2
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.