Program


En biting

En biting

En Biting – en klassiker for børn og deres voksne:
En mand, en hat og et bistade. Så simpelt.
For øjnene af publikum og med publikum selv som drivkraft, udfoldes hele mandens historie på godt og på ondt.
Intet bagtæppe, ingen inddækning, ingen afstand – kun teater i sin reneste form
Aldersgruppe 5 - 11 år.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

En Biting – en nødvendig klassiker for børn med 6★★★★★★stjerner på landevejen

"Han ligger henslængt ved siden af bistadet og med hatten ned over øjnene, når vi kommer ind i lokalet. Børnene betragter ham helt tavse. Så linder han på hatten og ser på dem med et øje. Tavst. Vi skal se teater, hvisker børnene – og antyder dermed, at han er ret så meget i vejen der midt på scenen. Han sætter sig op, skyder hatten om i nakken og ser på dem. Langsomt kommer han på benene, børnene holder vejret: Nu går han vel? Nej, han åbner flyvebrættet til bistadet, tager vand og vaskefad frem, vasker og barberer sig langsomt, mens børnene ser på og lidt efter lidt kommenterer vask og barbering. Hvad der lignede en monologforestilling, udvikler sig til en intens dialogforestilling. Et helt liv. Børneteaternår det er bedst".

Skabt af Jakob Mendel og Gitte Kath, iscenesat af Gitte Kath og spillet af Mads Nørby 

For øjnene af publikum og med publikum selv som drivkraft, udfoldes hele mandens historie på godt og på ondt; med kone, børn og dyr og med bryllup mellem traktor og gylletank, spillet frem med små ting og dyr.  

En mand, en hat og et bistade. Så simpelt.

Intet bagtæppe, ingen inddækning, ingen afstand – kun teater i sin reneste form Varighed: ca. 45 min.

 

Our offer


Mimisk familieteater i verdensklasse. Ny og banebrydende udgave af hele verdens Hamlet – uden ord! Frit efter Shakespeare. En hævntragedie om magt, svig og smerte, fortalt nonverbalt - i en let og legende tone.

Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl

Igen i 2026 byder julekabareten med skuespiller og komiker Søren Ruby på helt dugfriske satiriske tekster og skæve skøre indfald. Her må man skraldgrine uden at sortere skraldet!

Suggestions


Velkommen til ”Policeman’en fra London”, vores hyldest til én af de største og mest indflydelsesrige kunstnere i musikhistorien, nemlig Sting

En dukketeaterforestilling om at være den man er på trods af gruppe- og forventningspres og blodig tyrefægtning. Ferdinand tør være…

Nissemor og Kanelia i julenød
Juleforestilling

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.