Programm


En helt speciel sejltur på Arresø med harmonika og sømands sange

En helt speciel sejltur på Arresø med harmonika og sømands sange

Kom med på eftermiddagstur den 29. maj 15:30 når turbåden M/S Frederikke lægger fra kaj på Danmarks største sø – Arresø.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2021. Juni 20. Sonntag, 15:30

Kom med på turbåden M/S Frederikke når hun sejler ud på Danmarks største sø og oplev den smukke natur der omringer Arresø fra søsiden.

Turen byder på en dejlig eftermiddagstur ud på Arresø. Som noget helt specielt sejler Jan Ahrensberg med, og sammen kan i alle mand om bord synge med på sømands sange til den skønne harmonika musik.

Oplev den smukke natur der omringer Arresø fra søsiden.

Frederikke kostede kun 1 krone!

Den 26. maj 2012 købte Arresøfarten køber Frederikke for kun 1 krone! Det endte dog, i en sjov historie, med at være endnu billigere. For senere finder dem ombord 1 krone liggende på dækket. Den sjove historie lyder, at dem fra Arresøfarten ikke ved om det var fordi borgmesteren synes de skulle have haft m/s Frederikke gratis, eller fordi det ville have kostet ham mere at bogføre beløbet.

Historien er god og du kan læse meget mere om m/s Frederikke's historie og sejltider der i 1998 blev overtaget af Frederiksværk Turistforening.

Praktisk information

Dato: 29. maj kl. 15.30.
Badning. Det er ikke tilladt at bade i Arresø på grund af vandkvaliteten. Men Nordsjælland byder på nærliggende strande i området
Fiskeri. Det er tilladt at fiske i Arresø og der kan fiskes fra steder der er lovligt offentligt tilgængelige og fra båd. Det kræver lystfiskertegn at fiske i søen. Læs mere om fiskeri i Nordsjælland

Unser Angebot


UDSOLGT
Ragnhild sidder på kajen og kaster en fiskeline ud i havet. Hvad mon hun trækker op? En fisk? En krabbe? Noget nogen har smidt væk? Eller måske en flaskepost?

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Angebote


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets…

Skal du deltage i Wine Walk Talk er det oplagt at købe en glasholder. Den vil blive udleveret ved startstedet…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!