Program


En smule ubehag
2

En smule ubehag

Et empatisk, varmt, rørende og rystende morsomt skuespil om…prostatakræft. Ja! EN LILLE SMULE UBEHAG er en fantastisk historie om noget helt igennem forfærdeligt.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Wednesday, February 17 2021 7:30PM

Rystende komisk cancer-monolog – autentisk kræftfortælling

Et empatisk, varmt, rørende og rystende morsomt skuespil om…prostatakræft. Ja! EN LILLE SMULE UBEHAG er en fantastisk historie om noget helt igennem forfærdeligt. Den prisbelønnede amerikanske dramatiker Jeff Metcalf har skrevet et bemærkelsesværdigt humoristisk og følsomt drama om hans egen transformerende rejse igennem kræften.

”Frank, dine kolesteroltal er pæne, du har et stærkt hjerte, men dine PSA-tal er kritiske.” Jeg sagde det ikke til nogen, ikke engang til min hustru igennem 20 år. Det er det dummeste øjeblik i min ægteskabelige karriere, og tro mig – dem har der været mange af.

Komisk guld

I EN LILLE SMULE UBEHAG får en 55-årig professor konstateret den hyppigste cancerform blandt mænd. Skuespiller Holger Østergaard zapper ind i de følelsestilstande og karakterer, som Frank Fjordby møder på sin vej, da han med et bliver patientliggjort. Fra drænende bivirkninger, angstprovokerende venteværelser, til intime samtaler med læger, familien, døden og såmænd også Franks sammenbidte ringmuskel, der ikke vil åbne sig for videnskaben.

Tag med på en gribende one-man mission, der kanaliserer frygten og sårbarheden, men som også er belagt med et tykt lag komisk guld, der vækker håbet.

”Vi taler ikke om sygdom, os mænd. Vi er programmeret til at være de stærke og tavse. Problemet er bare at det kan være livsfarligt, hvis man venter for længe. I EN LILLE SMULE UBEHAG følger vi en mands oplevelse med cancer, som kan hjælpe os til at tale om sygdom før det er for sent.” Per Smedegaard, direktør og kunstnerisk chef

Prostatakræft er den hyppigste form for kræft hos mænd i Danmark næst efter overfladisk hudkræft. Prostatakræft forekommer hos 17% af alle mænd, men er kun dødsårsag hos 3-4%.

Pressen skrev:

“En både morsom, veltimet og klog stand-up, der viser Holger Østergaards enorme kvaliteter som fortolker af vores alle sammens sårbarhed inde bag alle grinene og hverdagens panser…Med sit direkte, ukrukkede spil leverer Østergaard en af teater-sæsonens mest lysende præstationer.” Asker Hedegaard Boye, anmelder ved Weekendavisen

“Minder os om at vores kroppe er forgængelige, og at livet er skrøbeligt."Fem stjerner - Scenekanten

”Følsom, meget morsom, oprørsk og medrivende.”  Fem stjerner - KulturNyt.dk

”Vi ler gennem tårer, og det stikker dybt i maven."Fem stjerner - Aarhus Stiftstidende“Minder os om at vores kroppe er forgængelige, og at livet er skrøbeligt."Fem stjerner - Scenekanten

Fire stjerner i Jyllandsposten

”Overbevisende høj klasse”  seks stjerner - Aarhus Update

 

Instruktion: Per Smedegaard

Tekst: Jeff Metcalf

Oversættelse: ABC Sprog

Lyddesign: Anton Bast

Lysdesign: Henrik Sloth

Medvirkende: Holger Østergaard

 

Our offer


I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem to mennesker på en scene - og at gentænke både had og kærlighed. Det er PAS DE DIEU og ikke PAS DE DEU!

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.

Suggestions


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Danmarks Flymuseum

Oplev mere end 50 luftfartøjer. Fra de mere eksperimenterende modeller skabt i begyndelsen af det forrige århundrede til højteknologiske pensionerede…

Skøn vandretur i Ho Plantage og besøg i Sæberigets butik og værksted til en kop kaffe og andet godt

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.