Program


Far flytter ind

Far flytter ind

En forestilling om voksne børn, barnlige forældre og deres fælles bagage

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Saturday, February 28 2026 4:00PM

Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis de er forældrene, der flytter hjem til deres børn?

Det lyder som en romantisk drøm fra de sydlige himmelstrøg, men her i det kolde nord rimer det dårligt i en travl hverdag i karrierens tegn, når voksne børn og deres forældre igen skal dele køkken, bad og barndomstraumer. Man klarer nok at holde familien ud i strakt arm under korte besøg ved højtiderne, men hvordan tackler man en hverdag på tværs af generationer og temperamenter, når nu livets tilfældigheder tvinger de to generationer ind under samme tag.

Den hårdtarbejdende jurist, Gustav, og hans hjemmearbejdende karriere-hustru, Astrid, skal nu håndtere, at Gustavs far og dernæst Astrids mor flytter ind hos dem. Gustavs far, Jørgen, har aldrig taget rollen som far på sig, til gengæld er han lidt for glad for vin og vældig glad for kvinder. Astrids mor, Joan, navigerer ubesværet i sit kaotiske kærlighedsliv, men tåler dårligt en smule uorden i sin datters hjem. Det bliver ikke nemmere af, at Jørgen og Joan får mere end almindelig svigerforældre sympati for hinanden.

Hvem er forældre for hvem – hvem har opskriften på det ideelle liv? Dette og meget andet spørges der om i denne helt nye danske komedie. Glæd jer!

Medvirkende: Ole Sørensen, Susanne Breuning, Iben Dorner og Paw Henriksen.

Varighed: 120 min. inkl. pause

Our offer


Familien Hassans liv er historien om et lukket underklasse-miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder. Intro 26.10 på Roskilde Bibliotek.

Et realistisk og humoristisk familiedrama med social kant om et bryllup, hvor gammelt nag slår revner i familieidyllen. Et drama med alt fra kjolekrise til bristede drømme og forbudte længsler.

Mogens Amdi Petersen og Twindbevægelsen har sat dybe spor i Danmark. I AMDI mødes virkelighed og fiktion.. En fortælling om fællesskab, idealisme og magt. Intro v/ Thure Lindhardt kl. 18.30.

Suggestions


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Et moderne og hylende morsomt lystspil om generationskløfter, uventet omsorg og spirende menneskeligt fællesskab

Der er forestillingsprøve på et teater. Alt er som det plejer, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.