Programm


Foredrag med læge Pia Norup: Kan man spise sig rask?

Foredrag med læge Pia Norup: Kan man spise sig rask?

Pia Norup er kendt fra TV2’s populære programserie ”Kan man spise sig rask?”  mehr

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30

Læge, sundhedsrådgiver, tv-vært og forfatter Pia Norup har de sidste 10 år arbejdet passioneret med livsstilsmedicin, både som forebyggelse og behandling af symptomer og sygdom.

De sidste to år har hun været med vært på TV2’s populære programserie ”Kan man spise sig rask?” og har desuden udgivet bogen ”Kronisk Sund- Lægens 3-trinsplan mod autoimmune sygdomme”, som er en bog om den sunde livsstil, særligt henvendt til den voksende gruppe mennesker med autoimmune sygdomme.

Til dagligt laver Pia helbredsundersøgelser, konsultationer og sundhedsforløb for både enkeltpersoner, grupper og virksomheder.

I foredraget vil spørgsmål som ”Hvad er sygdom og hvad er sundhed?” og ”hvordan holder man sig kronisk sund?” blive taget op.

Der er i dag utallige bud på hvad sund livsstil er, der er mange kost-retninger og nærmest trosretninger indenfor ernæring. Skal man være veganer eller er det bedre med Palæo og stenalderkost for at få nok protein? Eller hvad med LCHF (Low Carb High Fat)? Middelalderkost? Eller er det bedste at være Pescetar?

Pia vil give sit bud på den kost og livsstil, der beskytter den enkelte bedst muligt mod sygdom og hvad der skal til, så man kan leve længe og holde sig sund og rask både fysisk og mentalt.

Her spiller kosten en stor rolle, men også motion og andre faktorer har stor betydning. Pias bud gennemgås med faglighed, men på en let forståelig måde.
Kom og hør et informativt og tankevækkende foredrag. Efter foredraget er der mulighed for at købe bogen og få den signeret.

Unser Angebot


Verden er præget af uro, polarisering og konflikt. PEACE inviterer publikum til et musikalsk pusterum – en pause fra hverdagens tankemylder og bekymringer. Gennem improvisation, nykompositioner og korværker skabes et sanseligt lydunivers, der åbner for fordybelse, refleksion og håb. Pausen – både i musikken og sindet – bliver det bærende kunstneriske greb.

- En Sebastian Cabaret

Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.

Angebote


Med operakompagniet Nontardar

Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater…

Datoer
Lørdag d. 24/1 Kl. 14
Søndag d. 25/1 Kl. 14
Lørdag d. 31/1 Kl. 14

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!