Programm


Foredragsrække - "Karen Blixen foredrag i Blåvand" - med John Christensen fra Karen Blixen Museet i Værkstedet hos Agnete Brinch

Foredragsrække - "Karen Blixen foredrag i Blåvand" - med John Christensen fra Karen Blixen Museet i Værkstedet hos Agnete Brinch

Kunstner Agnete Brinch har tidligere haft en solo-udstilling på Karen Blixen Museet, Rungstedlund, og arbejder nu på en udstilling på Karen Blixen Museet, Kenya april 2024 og i den forbindelse er det blevet muligt med et spændende eksklusivt foredrag i værkstedet hos Agnete Brinch på Kirkevej 1 i Blåvand.

Foredraget er med John Christensen, som er kurator og butiksansvarlig på Rungstedlund. Der er er kun 30 pladser til dette spændende foredrag

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2012. Januar 13. Freitag, 21:00

Johns foredrag omhandler nedenstående: 

Den 14. januar for 110 år siden ankom Karen Dinesen for første gang til Mombasa, dagen efter blev hun gift med hendes svenske halvfætter Bror Blixen og fik derefter navnet Karen Blixen. For Karen Blixens vedkommende bliver det til i alt 17 år, som kaffeplantage bestyrer, i det land som vi i dag kender til som Kenya. Da Karen Blixen vender hjem til Danmark, bliver hun en af vor tids største forfattere.  

John har selv boet i Kenya gennem 9 år, hvoraf de 6 år var ude på savannen, hvor han var med til tilblivelsen af Karen Blixen Camp. John vil fortælle både om Karen Blixens liv i Kenya men også fra hans egne oplevelser blandt masaier, flodheste og elefanter.  

 

Pris:                                                     100,00

Arrangør: Kunstner Agnete Brinch og Blåvand Ho Erhverv 

ProgramIndledning/velkomst ved Agnete 
- Foredrag del 1
Et glas vin i pausen
- Foredrag del 2 

Afslutning ved Agnete Brinch   

Unser Angebot


PIXIE er en sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Kom med til blåbogsture, studentergilder og længslen efter at blive set og at høre til.

En danseforestilling, hvor maleren Michael Kviums amorfe kroppe levendegøres med sang og musik i et samspil mellem maleri og danser. En lækkerbisken for alle Kvium- og dansefans.

Traditionen tro, i uge 29 i MusikLaden - arrangør EVENT &Os

Angebote


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Musikfortælling. Fra drømme til valgkamp, soldaterdagbøger, livslede og andre elefanter i rummet. Nogle tanker kan forstyrre. Andre er som korte…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!