Fra ler til keramik
Få fingrene i leret og grib penslen.
JUNI: 30. - JULI: 07. 14.
Få fingrene i leret og grib penslen.
JUNI: 30. - JULI: 07. 14.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2021. Juli 14. Mittwoch, 10:00
Kom og besøg det charmerende og hyggelige keramikværksted i det gamle Holbæk. Hør keramikeren, i børnehøjde, fortælle om hvordan ler bliver til keramik, prøv at få fingrene i leret og dekorer en lille lerfigur med keramikfarver (for børnene). Figuren kan hentes, når den er blevet glaseret og brændt.
Datoer
JUNI: 30.
JULI: 07. 14.
Varighed
Kl. 10.00 – 12.00
Mødested
Studiestræde 3A, 4300 Holbæk
Praktisk
Da værkstedet ikke er så stort, er siddepladser forbeholdt de malende børn. Noget af arrangementet vil foregå udenfor, så husk påklædning efter vejret. Den færdige keramik kan sendes imod betaling.
Priser
50 kr. – Børn mellem 3 – 5 år 120 kr.
Turen aflyses hvis:
Coronarestriktioner ikke gør det muligt at gennemgøre arrangementet. For få tilmeldte
Arrangør
KLeos Keramik
Danseforestilling om øjeblikket, før alt bryder sammen. Med poesi og grotesk humor skildres den kropslige følelse af at leve på kanten af et kollaps. Panikken, angsten, frisættelsen og håb om, at nogen gør noget.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
SØNDAG er en dramatisering af forfatter Kim Fupz Aakesons underfundige og filosofiske hverdagshistorie – gjort levende ved små og store dukker, lysprojektioner og fortælling i et billedrigt formsprog. Alder: 4-8 år
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!