
Fra Skjern til Varnæs
En musikalsk fortælling om hele Danmarks TV-serie Matador
En musikalsk fortælling om hele Danmarks TV-serie Matador
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2021. November 13. Samstag, 16:00
Fra Skjern til Varnæs
En musikalsk fortælling om hele Danmarks TV-serie Matador
Medvirkende: Nicolaj Cornelius, forfatter og skuespiller
Producent: Cornelius Teaterselskab
Spilletid: 110 min. inkl. pause
Publikum indbydes til at deltage i en glad musikalsk aften bag kulisserne ved optagelserne af Danmarks berømte TV-serie Matador. Forestillingen tager udgangspunkt i elskede og kendte sange fra serien: Sangen om Larsen, Visen om de tre musikanter, Molak-molok-mak-mak-mak, Hvorfor er lykken så lunefuld?
Med en malerisk fortælling og en levende beskrivelse af TV-seriens elskede karakterer, rejser vi fra familie til familie i Korsbæk og hører små, morsomme anekdoter fra filmoptagelserne, den endelig serie og Nicolaj Cornelius fortæller om hans møde med nogle af de medvirkende skuespillere.
Forestillingen tager dog hele tiden sit udgangspunkt i den musik, der benyttes i TV-serien, da de sange og melodier er meget betydningsfulde for historien og stemningstilstanden.
Det er en ny måde at møde Matador på, og Nicolaj Cornelius er Danmarksmester i Matador, så der er noget at glæde sig til.
Kom og fremstil dit eget keramik På kurserne arbejder vi med teknikker, hvor ALLE kan være med, vi kvætser, pladeteknik, pølseteknik og modellering.
Den musikalske fortælling om de år i 80’erne, hvor den aarhusianske musikscene satte dagsordenen i hele landet. Hyldest til elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!