Programm


Fra Skjern til Varnæs

Fra Skjern til Varnæs

Danmarksmesteren i Matador, sanger og skuespiller Nicolaj Cornelius, inviterer i forestillingen Fra Skjern til Varnæs publikum med bag kulisserne i én af Danmarks mest berømte TV-serie – nemlig Matador.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2021. Dezember 4. Samstag, 16:00

Med en malerisk fortælling og en levende beskrivelse af TV-seriens elskede karakterer, rejser han fra familie til familie i Korsbæk og fortæller små, morsomme anekdoter fra filmoptagelserne, den endelige serie og om sine møder med nogle af de skuespillere, der medvirkede.

Forestillingen tager dog hele tiden sit udgangspunkt i den musik, der benyttes i TV-serien, da disse sange og melodier er meget betydningsfulde for historien og stemningstilstanden. Musikken er usynlig og synlig på samme tid og altid meget nøje udvalgt til de enkelte scener.Oplev Nicolaj Cornelius’ fortolkninger af bl.a.: Sangen om Larsen, Visen om de tre musikanter, Molak-molak-mak-mak-mak, Hvorfor er lykken så lunefuld?

Kort sagt: En glad og musikalsk forestilling i selskab med de elskede figurer og personligheder fra MatadorInstruktør:Sune SvanekierForfatter:Nicolaj CorneliusMusikindspilning:Thomas PakulaKostumier og scenograf: Nicolaj Cornelius

Unser Angebot


Den musikalske fortælling om de år i 80’erne, hvor den aarhusianske musikscene satte dagsordenen i hele landet. Hyldest til elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G.

En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at lægge sit liv og hjerte i andres hænder. En rørende historie om tro, håb og kærlighed.

STOLT er en kærlighedserklæring til danskheden i al sin mangfoldighed og forskellighed. En musikforestilling i storformat og en kalejdoskopisk rejse gennem landsdele, identiteter og fællesskaber.

Angebote


Guidede rundvisninger:
26.april, 24.maj, 31. maj, 21. juni,16.august, 23. august, 13.september, 20. september og 18.oktober 2025

Du får nu muligheden for at opleve Ellen Hillingsø og Michael Moritzen som Melissa og Andrew, i det kendte stykke…

En gennem-musikalsk forestilling der tager udgangspunkt i Nadia Kløvedals hudløse beretning om at vokse op i de store samfundseksperimenters tid.…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!