Grantræet og Snemanden
Juleeventyr af H.C. Andersen, bearbejdet af Gunnar Geertsen.
Datoer: 18/11, 19/11, 20/11, 26/11 og 27/11 2022.
Juleeventyr af H.C. Andersen, bearbejdet af Gunnar Geertsen.
Datoer: 18/11, 19/11, 20/11, 26/11 og 27/11 2022.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 27. November 2022 14:00
Grantræet og Snemanden
Juleeventyr af H.C. Andersen, bearbejdet af Gunnar Geertsen.
Gunnar Geertsen (kendt for musikken til bl.a. Bølle Bob) har dramatiseret H.C. Andersens berømte eventyr, og indlagt en række nye sange med stor respekt for Andersens geni, så de fremtræder som moderne musicals. Samtidig holder historierne sig tæt til originalerne, så Andersens humor, poesi, ironi og tidløse livsklogskab er bevaret - nu bare serveret, så moderne børn og voksne i alle aldre kan opleve de vidunderlige eventyr.
GRANTRÆET handler om det lille grantræ, som har så travlt med at blive voksent, at det aldrig kan glæde sig over sine oplevelser med træerne, fuglene, musene, rotterne og juleaften, men konstant ønsker noget mere, mens SNEMANDEN er eventyret om snemanden, der er ulykkeligt forelsket i en kakkelovn. I drømme ser han dem som det smukkeste par. Hans ven, hunden, opgiver at forklare ham, at det er en helt umulig kærlighed, som kun kan ende med, at snemanden smelter, når solen kommer frem.
Datoer:
Fredag d. 18 november Kl. 19:00
Lørdag d. 19 november Kl. 14:00
Søndag d. 20 november Kl. 14:00
Lørdag d. 26 november Kl. 14:00
Søndag d. 27 november Kl. 14:00
Pris:
Alm. Billet: 90 Kr. inkl. gebyr
Børn under 12 år = 50 kr. inkl. gebyr
Dukketeater om ALFONS ÅBERG baseret på Gunilla Bergströms børnebøger om den energiske lille fyr med den livlige fantasi. Forestillingen er med hverdagshistorier om Alfons og hans rare og distræte far.
En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder sig i et venteværelse.
Kom og oplev de historiske bygninger som i dag rummer Slagelse Kloster.
JULI: 8. | 15. | 22. | 29. / OKT: 14.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Et moderne og hylende morsomt lystspil om generationskløfter, uventet omsorg og spirende menneskeligt fællesskab
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.