Programm


Habibi

Habibi

HABIBI er en musikalsk teaterfortælling om identitet, forskelle og frygt. Om hvad der sker, når angst og mistro rykker ind i samfundet, ind i familien, ind i individet.

Sara er en dansk pige på 16 år. Hun bor sammen med sine forældre på en villavej og bruger sin tid på skole, veninder og kor. En helt almindelig onsdag vågner Sara op og kan kun tale arabisk. Hun tænker på dansk og forstår kun dansk – men ordene der kommer ud af hendes mund, de er arabiske.  mehr

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2018. März 1. Donnerstag, 11:00

 

En musikalsk teaterfortælling om fremmedangst og tilhørsforhold.

Vinder af Danske Dramatikeres Manuskriptpris for børne- og ungdomsteater 2017

 Sara er en dansk pige på 16 år. Hun bor sammen med sine forældre på en villavej og bruger sin tid på skole, veninder og kor. 

En helt almindelig morgen vågner Sara op og kan kun tale arabisk. Hun tænker på dansk og forstår kun dansk – men ordene der kommer ud af hendes mund, de er arabiske.

 Det er ikke normalt! Det er uforklarligt. Hvad sker der? Alle dem hun elsker bliver bange for  hende.

 For hvem er Sara?

 Er hun ved at blive radikaliseret? Er hun spion for CIA? Konverteret? En wanna-be-araber? Vil hun bare have opmærksomhed?

 Sara er med ét fremmed i sit eget liv. Alt er ude af kontrol, og hun har ikke længere noget at miste.

 Habibier et eventyr om identitet, forskelle og frygt. Om hvad der sker, når angst og mistro rykker ind i samfundet, ind I familien, ind i individet.

 (Sproget i Habibi er hovedsageligt dansk, med bidder på arabisk)

 Anmelderne skrev:

 "Habibi er rasende relevant teenageteater for alle"(Lise Majgaard, Kristeligt Dagblad)

 ★★★★★"Rummet emmer intensitet og nærvær. Non stop i 60 minutter (...) en fremragende tekst." (Kirsten Dahl, Aarhus Stiftstidende)

 "Den filmiske iscenesættelse holder energien oppe, mens den smukke sang, det danske og arabiske sprog og det tydelige billedsprog gør kraftige indtryk."(Morten Hede, Teateravisen)

★★★★"en smukt beskrevet fortælling, stærkt skuespil, latterudbrud – og jordens mest irriterende dørklokke." (Caroline Schrøder, Ungt Teaterblod)

"Opgang2 Turnéteater (...) har et imponerende greb i de unge - gammeldanske og nydanske unge af alle slags."(Anne Middelboe Christensen, Information)

 

Manuskript: Pia Marcussen

Medvirkende: Bolette Engstrøm Bjerre, Chadi Abdul-Karim og Mads Horsbøl

Musik: Chadi Alderbas og Mads Horsbøl

Sconograf: Gitte Bøg

Dramaturg: Lise Ørskov

 

Unser Angebot


Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 torsdage.

Guidet vandretur i Nymindegab og en lækker hotdog og godt øl til slut i Esehusene

Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.

Angebote


Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan…

Oplev en komedie om, hvordan juristen (Kristian Holm Joensen) og hans karriere-hustru (Iben Dorner) håndterer, at hans far (Ole Sørensen)…

Arrangementet i caféen er gratis men tilmelding nødvendig.

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!