Hirschholm Slot - Slottet der forsvandt
Et familiearrangement i den gamle Lade i Hørsholm I Pinsen
Søndag 9. juni & mandag 10. juni kl. 11-17
more
Et familiearrangement i den gamle Lade i Hørsholm I Pinsen
Søndag 9. juni & mandag 10. juni kl. 11-17
more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Monday, June 10 2019 11:00AM
Slottet der forsvandt - Hirschholm Slot vækkes til live i Pinsen d. 9-10. juni 2019..
Et familiearrangement hvor hele familien kan komme helt tæt på det historiske persongalleri på Hirschholms Slot, der i 1700-tallet dannede rammerne for et ægte eventyr om en kærlighedsaffære, en skør konge og en forarmet prins!
Besøg den chokoladeglade dronning Caroline Mathilde i sit gemak, vær med når den skøre Kong Christian laver tossestreger, hjælp trykkeren med at trykke nyhederne om de seneste skandaler fra slottet, oplev Struensee give sit bud på oplysningstidens børneopdragelse (og til de unge, om forførelsens kunst) - og husk også at give soldaterne en hånd med de tunge gamle trillebøre med mursten, når de til sidst river slottet ned.
Tag familien i hånden og vær med når Museum Nordsjælland i samarbejde med Rollespilsakademiet vækker det sagnomspundne Hirschholm Slot til live i den gamle Lade i Hørsholm i Pinsen 2019.
Dato: Pinsen søndag 9. juni & mandag 10. juni kl. 11-17
PRISER for en hel dag med persongalleriet fra Hirschholm Slot:
Pr. person 100 kr. ved forudkøb
Mængderabat op til 4 personer: 250 kr.
Børn kun ifølge med voksne.
Der er gratis adgang til Hørsholm Egns Museum på den anden side af gaden begge dage.
Adresse: Folehavevej 15, 2970 Hørsholm
Aktiviteterne finder sted i den store Lade overfor Hørsholm Egns Museum (det tidligere Jagt- og Skovbrugsmuseum udstillingsbygning).
Oplev en forestilling, der samler generationer. Dyrene i Hakkebakkeskoven er medrivende familieteater baseret på Thorbjørn Egners klassiske historie og de kendte og elskede sange.
FAR, FAR, KRIGSMAND – ET EVENTYR AF CHRISTIAN LOLLIKE Satirisk samtidsdramatik af Christian Lollike om den danske forsvarsvilje i skyggen af en ny virkelighed. ”I krigstider er det nødvendigt at blive lidt mere fast i leret. Det ved russerne.”
Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.
En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får…
Kom med ned under vandet, mellem de vuggende vandaks og oplev haletudsen Myrs forunderlige forvandling fra lille til frø. Sanseligt…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.