Programm


Hjerter i Valsetakt

Hjerter i Valsetakt

OBS! Ny dato 15. maj 2021 En operette om dagen er den bedste medicin!
Traditionen tro vil der til årets første forestilling være kransekage og ”bobler” i pausen.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2021. Mai 15. Samstag, 16:00

Hjerter i Valsetakt

En operette om dagen er den bedste medicin!

Medvirkende: Frøy Hovland Holtbakk, Carina Tybjerg Madsen, Cassandra Lemonie, Marie Dreisig, Sidsel Aja Eriksen, Jonathan Koppel, William Jønch Pedersen og Thomas Peter Koppel. På piano: Carol Conrad.

Spilletid: 2 timer inkl. pause

I takt med forspillet fra Csárdásfyrstinden lægger sig som en dyne over Pusztaen, åbenbares i tæppeåbningen en seng med den trætte Operettediva. Hendes tidligere Operettehelt er ved hendes side og synger om det gamle Wien, mens han kærtegner hende blidt. Stuepigen sørger kærligt for sin frue, der nægter at tage sin dosis piller. Lystigere toner varsler de sædvanlige sysler med at få gjort Operettedivaen klar til forestilling, for: En operette om dagen er den bedste medicin


Divaen iføres én af sine skønne rober, håret bliver sat og vores heltinde kan som i fordums tid tryllebinde os med Léhars Liebe du Himmel auf Erden (Elsk mig på jord som i Himlen). Den unge Operettehelt viser sig i stuen, og de næste to timers intriger kan gå i gang. Stuepigen og den aldrende Operettehelt deltager flittigt i løjerne og hjælper handlingen godt i gang.

Hjerter i Valsetakt er et orgie af operettehits, hvor de to hovedpersoner stjæler krigerisk fra hinandens repertoire. Sprogene tæller det originale tyske, det ungarske, og det meste af tiden danske dialoger og oversættelser. Danseoptrinene er et must. Den kåde Diva drikker sig plørefuld og trækker en revolver i retning af sin elskede til akkompagnement af Wienerblod.

Forestillingen vil være gymnastik for lattermusklerne -man vil gå nynnende og dansende hjem!

Producent: OperetteKompagniet

Traditionen tro vil der til årets første forestilling være kransekage og ”bobler” i pausen.

Unser Angebot


En varm hyldest til musikken fra Smilets By

”Komik og Kaos - en hylende morsom forestilling med komikerne Farshad Kholgi og Lukas Birch. De to komikere tager os med på en komisk rutsjebanetur, hvor humorens rammer og grænser udforskes, og konflikter opstår i et eksplosivt samspil mellem sjov og alvor. Køb billet til forestillingen og oplev en tempofyldt, skør og ikke mindst lattervækkende forestilling!

Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16

Angebote


Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

CPH Art Space er et helt nyt koncept for at skabe rum og ramme om kunst af høj kvalitet.

Du får nu muligheden for at opleve Ellen Hillingsø og Michael Moritzen som Melissa og Andrew, i det kendte stykke…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!