
Hjerter i Valsetakt
OBS! Ny dato 15. maj 2021
En operette om dagen er den bedste medicin!
Traditionen tro vil der til årets første forestilling være kransekage og ”bobler” i pausen.
OBS! Ny dato 15. maj 2021
En operette om dagen er den bedste medicin!
Traditionen tro vil der til årets første forestilling være kransekage og ”bobler” i pausen.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2021. Mai 15. Samstag, 16:00
Hjerter i Valsetakt
En operette om dagen er den bedste medicin!
Medvirkende: Frøy Hovland Holtbakk, Carina Tybjerg Madsen, Cassandra Lemonie, Marie Dreisig, Sidsel Aja Eriksen, Jonathan Koppel, William Jønch Pedersen og Thomas Peter Koppel. På piano: Carol Conrad.
Spilletid: 2 timer inkl. pause
I takt med forspillet fra Csárdásfyrstinden lægger sig som en dyne over Pusztaen, åbenbares i tæppeåbningen en seng med den trætte Operettediva. Hendes tidligere Operettehelt er ved hendes side og synger om det gamle Wien, mens han kærtegner hende blidt. Stuepigen sørger kærligt for sin frue, der nægter at tage sin dosis piller. Lystigere toner varsler de sædvanlige sysler med at få gjort Operettedivaen klar til forestilling, for: En operette om dagen er den bedste medicin
Divaen iføres én af sine skønne rober, håret bliver sat og vores heltinde kan som i fordums tid tryllebinde os med Léhars Liebe du Himmel auf Erden (Elsk mig på jord som i Himlen). Den unge Operettehelt viser sig i stuen, og de næste to timers intriger kan gå i gang. Stuepigen og den aldrende Operettehelt deltager flittigt i løjerne og hjælper handlingen godt i gang.
Hjerter i Valsetakt er et orgie af operettehits, hvor de to hovedpersoner stjæler krigerisk fra hinandens repertoire. Sprogene tæller det originale tyske, det ungarske, og det meste af tiden danske dialoger og oversættelser. Danseoptrinene er et must. Den kåde Diva drikker sig plørefuld og trækker en revolver i retning af sin elskede til akkompagnement af Wienerblod.
Forestillingen vil være gymnastik for lattermusklerne -man vil gå nynnende og dansende hjem!
Producent: OperetteKompagniet
Traditionen tro vil der til årets første forestilling være kransekage og ”bobler” i pausen.
Guidet vandretur og frokost i samarbejde med Henne Kirkeby Kro
Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.
KRIGSBØRN er en gribende og livsbekræftende forestilling om børn som ofre. Den skaber debat, behandler menneskets møde med det umenneskelige og rammer direkte i hjertet – men giver også plads til smil og latter.
Entdecken Sie mehr als 50 Flugzeuge. Von den experimentelleren Modellen, die zu Beginn des letzten Jahrhunderts entwickelt wurden, bis zu…
En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!