Programm


Human in balance (bemærk: ændret dato)
4

Human in balance (bemærk: ændret dato)

DON GNU har endnu engang sat alt på et bræt! Balancerende på den gigantiske vippescene The Turmoil, udforskes mennesket som individ og medborger i en verden, hvor ingen kan bevæge sig uden at påvirke de andre.
 mehr

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2020. November 6. Freitag, 19:30

Live sang, pandelamper, videoprojektioner og dansere bringer mennesker, som vi kender dem, til live i forestillingen” HUMAN IN BALANCE”. Hovedpersonen er en gigantisk halv tons tung roterende vippescene. Den er et kunstværk i sig selv - og med danserne i perfekt balance herpå, opstår magien med vilde stunts og ømme, svævende og sanselige møder.

Forestillingen sætter fokus på, at vi som mennesker skal genfinde balancen, men uden at give slip på bevægelsen og de skæve og overraskende stunts, som er livets salt. Dansernes bevægelser på den roterende og vippende scene iscenesætter og tydeliggør, at de ting vi foretager os, påvirker andre. En skabelseshistorie, der gentænker mennesket.

Reumert nomineret i 2018.

Pressen skrev:

"..et festfyrværkeri af en danseforestilling"  Seks stjerner - Aarhus Stiftstidende

"..en utrolig kraftfuld oplevelse"  Seks stjerner - Den 4. væg

"..det er dans, gøgl og humor i en genial blanding. DON GNU rocker!"  Weekendavisen

 

Medvirkende: Evi Karsera, Alexia Nicolaou, Frederik Pors Jakobsen, Petras Lisauskas, Alice Carreri

Producent: Don Gnu

Co-Producenter: Bora Bora og Holbæk Teater

Komponist: Alice Carreri

Instruktør: Jannik Elkær

Medinstruktør: Kristoffer Louis Andrup Pedersen

Dramaturg: Christoffer Brekne

Dramaturgisk konsulent: Bjørn Brinch

Lysdesigner: Christoffer Brekne

Videodesigner: Christoffer Brekne

Aldersgruppe: fra 15 år

Varighed: 1 time


Unser Angebot


Fortid og nutid mødes i Axels minder om Den Rejsende Højskole og Evas teater, der drives på individualistiske vilkår. AMDI trækker tråde til det Danmark, vi kender, og det vi husker. Om fællesskab, idealisme og magt.

BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.

Nicky er ny medhjælper på plejehjemmet Solsiden. I takt med at han falder til, stiger arbejdspresset. Omsorg og nærvær bliver til forsømmelser og svigt. Et nyskrevet drama om værdighed og varme hænder.

Angebote


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche ... laver halløj…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!