Juhu, det er regnvejr AFLYST
Er det sjovt at børste tænder? Hvem bestemmer om du er sur? Kilder fantasien under dine tæer? ...og er solen egentlig altid bagved skyen? Aldersgruppe 3-6 år.
mehr
Er det sjovt at børste tænder? Hvem bestemmer om du er sur? Kilder fantasien under dine tæer? ...og er solen egentlig altid bagved skyen? Aldersgruppe 3-6 år.
mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2021. Januar 9. Samstag, 11:00
JUHU DET ER REGNVEJR er en nonverbal danse/stomp forestilling for børn på 3-6 år og deres voksne.
Temaet er menneskets dualitet. Det positive livssyn kontra det negative.
Sofie Pallesen giver med sit suveræne kropssprog og talent for komik børn et nyt perspektiv på regnvejr, tandbørstning og det bevidste valg.
JUHU DET ER REGNVEJR handler om den kamp, som strider i mennesket, allerede fra vi er børn. Det mørke overfor det lyse. Det negative overfor det positive. Nej’erne overfor ja’erne. Forestillingens gennemgående figur er en sammensat personlighed. Hun er både den lyse og mørke, den glade og sure, den optimistiske og den bekymrede. Hun repræsenterer henholdsvis den negative og den positive tilgang til dagligdagens udfordringer.
Stykket består af en række fint sammenkædede hverdagsbegivenheder, som børn og voksne genkender fra deres eget liv, og som ofte er grundlag for daglige kriser. F.eks. at skulle op tidligt om morgenen, tage tøj på, spise morgenmad, børste tænder osv. Forestillingen er nonverbal og fortælles gennem kropssprog og mimik samt gennem et særegent, gennemkomponeret lydunivers skabt af musiker/komponist Sune Skuldbøl Vraa (vinder af Young Audience Music Award 2013 for bedste musikproduktion for børn i verden).
JUHU DET ER REGNVEJR er en forestilling der sætter fokus på menneskets polariserede følelsesliv, det bevidste valg og den skønhed, der ligger for vores fødder, hvis vi åbner døren for den.
Medvirkende : Sofie Pallesen
Idé: Pallesen & Weinkouff
Komponist : Sune Skuldbøl Vraa
Instruktion : Solveig Weinkouff
Scenografi : Filippa Berglund
Koreografi : Sofie Pallesen
Teknik : Maria Pi
Aldersgruppe: 3-6 år
Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.
Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets version synger publikum med, mens de møder romanens farverige personer.
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater…
Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!