Kærlighed i Logens navn
Odd Fellow logerne – broderloge nr. 66 Sorana og søsterloge nr. 79 Duen - inviterer jer til et hyggeligt og enestående arrangement i forbindelse med Sorø Historiske Festival
Odd Fellow logerne – broderloge nr. 66 Sorana og søsterloge nr. 79 Duen - inviterer jer til et hyggeligt og enestående arrangement i forbindelse med Sorø Historiske Festival
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM
Kærlighed er en af de værdihjørnestene, vi har i Odd Fellow Logerne over hele verden. Kom med og hør om hvordan og hvorfor, logen startede i 1800 tallet og hvilke samfundsforhold, der var gældende dengang, og hvorfor blev Kærlighed en del af logens DNA ?
Vi får også besøg af det lokale band Straw, som vil underholde jer med Ingemanns 7 morgensange for børn.
Hertil serveres en let tallerkenanretning og en dessert, lavet efter opskrifter fra 1800-tallet.
Program for aftenen:
Kl. 19.00 Velkomst
Kl. 19.05 En let tallerkenanretning serveres
Kl. 19.30 Kærlighed i logens navn: Fortælling om Odd Fellow logernes opståen.
Kl. 20.00 Pause – og i pausen vil der være mulighed for at se logesalen.
Kl. 20.15 Dessert serveres
Kl. 20.25 Straw underholder med lokal musik fra 1800-tallet,
I vil høre B S Ingemanns 7 morgensange, hvoraf de 2 er fællessange.
Kl. 20.50 Aftenen rundes af med et par fællessange fra 1800-tallet.
Kl. 21.00 Sluttes af.
Pris for hele arrangementet: Kr. 215,- ekskl. drikkevarer. Alt overskud ved arrangementet går til logernes årlige donationer.
Billetsalget slutter den 1. juli 2024 kl. 17.00
Forestillingen, der markerer Teatret Møllens 50-års jubilæum, er et musikalsk kærlighedsbrev til egnen og det, der forener os på tværs af kommunegrænser, regioner og landsdele.
SANGEN OM ODA OG ANTON er en stor historie om to helt almindelige mennesker som dig og mig. En fortælling om at finde modet til at lægge sit liv og hjerte i andres hænder. Vinder af Årets Reumert 24, nomineret til Årets Dramatiker.
Kom og fremstil dit eget keramik På kurserne arbejder vi med teknikker, hvor ALLE kan være med, vi kvætser, pladeteknik, pølseteknik og modellering.
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2025.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.