program


Kai Normann og Krigen - flugten fra Gjorslev

Kai Normann og Krigen - flugten fra Gjorslev

Forestillingen kan opleves i Rosensalen på Gjorslev Slot og billetter er inklusive adgang til slottet og slotsparken.
Slottet åbner dørene en time før forestillingen, og middagen afholdes på Traktørstedet Højeruplund fra kl. 17.30-19.30. Læs mere om middagen her…  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Kai Normann og Krigen
- flugten fra Gjorslev

Kai Normann og Krigen er en rørende, medrivende og musikalsk forestilling om Kai Normann Andersens tid på Gjorslev Gods under 2. Verdenskrig, og om hans og hustruen Ellen Gottschalchs flugt fra Gestapo med hjælp fra godsejer Edward Tesdorpf.
Forestillingen følger de virkelige begivenheder, der har udspillet sig på og omkring slottet, og indeholder nogle af de sange, Kai Normann komponerede til PH’s tvetydige tekster:

I dit korte liv
Jeg gi’r mit humør en gang lak
Man binder os på mund og hånd

Der leves et muntert liv på Søgaard ved Gjorslev Slot, hvor Kai Normann Andersen og Ellen Gottschalch tilbringer deres sommerferier under besættelsen i 2. Verdenskrig.
Bølgerne går højt, og det kunstneriske par bliver hurtigt gode venner med familien Tesdorpf fra Gjorslev Slot.

Kais modstand overfor besættelsesmagten er dog ikke til at tage fejl af, selvom hans meninger ikke kommer til udtryk i det offentlige rum, men i hans musik til de tyskfjendtlige sange.
Under jødeforfølgelsen i 1943 yder han en indsats for frihedskampen ved at skjule jøder i kælderen på Søgaard.

Situationen spidser for alvor til, da rygterne om arrestationer af de danske revyfolk løber stærkt!
Kai og Ellen ser ingen anden mulighed, end at de selv må flygte fra Gjorslev - inden Gestapo kommer for at arrestere dem!


Medvirkende Nicolaj Cornelius og Claus Nielsen
Instruktion Sune Svanekier
Manuskript Nicolaj Cornelius
Musikindspilning Kenneth Sichlau
Indtalte stemmer Susanne Breuning, Simon Bennebjerg og Sune Svanekier
Komponist Kai Normann Andersen
Forlag © Edition Wilhelm Hansen AS
Video og grafik Weigang Photography

Historien er skabt af Sune Svanekier og Nicolaj Cornelius

Forestillingen er produceret af Cornelius’ Teaterselskab i samarbejde med Gjorslev Gods

Aktuelt


En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Sigurd er ubetinget Danmarks familieentertainer nummer ét, og han favner både børn, forældre og bedsteforældre.

En hoppende, poppende teaterforestilling om at være helt sin egen både alene og i fællesskaber. Alder 4-7 år.

PÅ PLAKATEN


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr (midlertidigt lukket).…

Fortælleteater. Alene på scenen fremfører André Andersen Astrid Lindgrens gribende eventyr.. Alder fra 8 år.

Lær at ro Kajak og bliv sikker på vandet på 2 dage - IPP1 + IPP2

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.