Kanotur på Nordkanalen Kl 14-18
En kanotur på Lammefjordkanalen i området omkring Asnæs og Fårevejle. Der fortælles om områdets historie og den lokale geologi. more
En kanotur på Lammefjordkanalen i området omkring Asnæs og Fårevejle. Der fortælles om områdets historie og den lokale geologi. more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
I kano sejler vi ad kanalerne, gennem landskabet, hvor der ikke er vej. Undervejs fortæller jeg om steder af kulturhistorisk betydning, om afvandingen af fjorden, Asnæs og Fårevejles historie og den lokale geologi. Der padles 7 km, og vi ender ikke ved udgangspunktet, men det er muligt at få en chauffør kørt tilbage til bilen. Husk praktisk påklædning, snacks og drikkevarer til turen.
Datoer
Lørdag d. 24/1 Kl. 14
Søndag d. 25/1 Kl. 14
Lørdag d. 31/1 Kl. 14
Søndag d. 1/2 Kl. 14
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.
En absurd og tragikomisk klassiker om den beslutsomme optimist Winnie, der muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs trods det faktum, at hun langsomt synker længere og længere ned i den møgbunke, hun sidder fast i.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.