Kira Martini Sextet
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 01. September 2019 12:00
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
Når jazzsangerinde Kira Martini og hendes septet går på scenen, er der tale om varm, varieret og veloplagt vokaljazz, fra et stærkt orkester, bestående af dygtige og velkendte musikere fra den danske jazzscene. Genremæssigt står Kira Martini et sted imellem Jazz, Brazil, Soul og Blues, og hun har siden hendes debutudgivelse inden for jazzen, i 2013, haft fart på med koncerter på både de danske og udenlandske scener. Kira Martini formidler musikkens væsen med kærlighed og autencitet. Hun har med sit vindende nærvær, fortolkningsevne, og personlige stemme, vundet mange hjerter blandt jazzpublikum og anmeldere.
”Kira Martini hører til de jazzkunstnere, der kan og vil mange ting. Men i modsætning til de fleste andre, så formår hun at bevæge sig omkring i sit mangesidige univers, uden at der bliver tale om en zig-zag- kurs. Kort sagt - hun er sig selv hele vejen” (***** stjerner, Berlingske Tidende, Kjeld Frandsen)
Line Up:
Kira Martini (vokal),
Peter Marott (trompet),
Mads Hyhne (trombone),
Mads Søndergaard (klaver),
Joel Illerhag (bas),
Andreas Svendsen (trommer)
Arrangementet er en del af festivalen JAZZ I TREKANTEN
Lær at mestre smagens levende kultur
Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.
Teater- og Litteratur salon i Bibliotekscafeen, kl. 18.30. Tilmelding nødvendig. Hvidovre Teaterforening er vært for et glas vin eller en vand, til tilhørerne.
Når begær bliver til en fælde FAUST er frit fortolket efter myten om menneskets handel med djævelen; en intens og…
Kom tættere på historien – oplev øen, der ellers er lukket for besøgende.
Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.