
Kira Martini Sextet
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Sunday, September 01 2019 12:00PM
Kom i selskab med sangerinden Kira Martini og fem fra toppen af den danske jazzscene i Studio 73 med verdensklasse jazz.
Når jazzsangerinde Kira Martini og hendes septet går på scenen, er der tale om varm, varieret og veloplagt vokaljazz, fra et stærkt orkester, bestående af dygtige og velkendte musikere fra den danske jazzscene. Genremæssigt står Kira Martini et sted imellem Jazz, Brazil, Soul og Blues, og hun har siden hendes debutudgivelse inden for jazzen, i 2013, haft fart på med koncerter på både de danske og udenlandske scener. Kira Martini formidler musikkens væsen med kærlighed og autencitet. Hun har med sit vindende nærvær, fortolkningsevne, og personlige stemme, vundet mange hjerter blandt jazzpublikum og anmeldere.
”Kira Martini hører til de jazzkunstnere, der kan og vil mange ting. Men i modsætning til de fleste andre, så formår hun at bevæge sig omkring i sit mangesidige univers, uden at der bliver tale om en zig-zag- kurs. Kort sagt - hun er sig selv hele vejen” (***** stjerner, Berlingske Tidende, Kjeld Frandsen)
Line Up:
Kira Martini (vokal),
Peter Marott (trompet),
Mads Hyhne (trombone),
Mads Søndergaard (klaver),
Joel Illerhag (bas),
Andreas Svendsen (trommer)
Arrangementet er en del af festivalen JAZZ I TREKANTEN
Oplev en sanselig danseforestilling, hvor du føres gennem det fortryllende univers i Myriad som er Architects of Airs nyeste luminarium.. Du følger 3 dansere på en guidet og intens rejse, hvor bevægelse, lys og arkitektur smelter sammen til en levende installation. Max. 25.publikumer pr. forestilling: Reserverer du plads skal du møde frem 15 min. før forestillingen starter.
Oplev en komedie om, hvordan juristen (Kristian Holm Joensen) og hans karriere-hustru (Iben Dorner) håndterer, at hans far (Ole Sørensen) og siden hendes mor (Susanne Breuning) flytter ind. Kærligheden sættes på prøve i det daglige samvær med forældre, som opfører sig som forkælede teenagere. Svigerfaren er glad for vin og kvinder, mens svigermoren ikke tåler en smule uorden i datterens hjem.
Kom med ned under vandet, mellem de vuggende vandaks og oplev haletudsen Myrs forunderlige forvandling fra lille til frø. Sanseligt billedkunstteater for de mindste. Alder 2-5 år.
Alle tror, at kong Frode Fredegod hersker over riget, men det bliver afsløret, at hans rådgiver, Erik Oddbane, har hemmeligholdt…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.