”Klædt af til Skindet” - Mode, frisurer og hygiejne i 1800tallet
Vidste du, at dameunderbukser først er opfundet omkring år 1800? Vidste du, at mænd helst ville gå i stramme, gule skindbukser for 200 år siden? more
Vidste du, at dameunderbukser først er opfundet omkring år 1800? Vidste du, at mænd helst ville gå i stramme, gule skindbukser for 200 år siden? more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Monday, August 10 2020 6:30PM
Vidste du, at dameunderbukser først er opfundet omkring år 1800? Vidste du, at mænd helst ville gå i stramme, gule skindbukser for 200 år siden? Og vidste du, at alle ville ligne antikke romere dengang? Rejs med til ”empiretiden”, perioden hvor moden blev enkel, frisuren klassisk og hygiejnen moderne.
Der vil være mulighed for at købe velskænket Sundtoldsøl fra fad, lidt saltmad, kaffe og tidstypiske kager.
Arrangør: Museerne Helsingør, Sundtoldsmarkedet.
Pris: Kr. 60,-
Bemærk, der er 2 forestillinger
Bach komponerede Johannes passionen i 1724, i hans første år som Thomas kantor i Leipzig. Det er den dramatiske fortælling fra lidelseshistorien i Johannesevangeliet, sat mesterligt i musik og dramatiseret af Bach.
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.