program


Klassisk Afternoon Tea med hjemmelavede kager mm.

Klassisk Afternoon Tea med hjemmelavede kager mm.

I anledningen af åbningen af Istidsruten indbyder vi til Afternoon Tea på den gamle Præstegård.
Vælg et af disse tidspunkter: kl. 11.00, kl. 13.00 og kl. 15.00

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 17. Maj 2020 15:00

I weekenden d. 16.-17. maj åbner den nye Istidsrute, der går gennem det smukke, vestsjællandske landskab. Det fejrer vi med forårsmarked hele weekenden og søndag indbyder vi til klassisk Afternoon Tea i de gamle, idylliske rammer med masser af nostalgi og romantik.

Nyd en hyggelig tur rundt i Præstegårdshaven, se de fine ting og smag på de lækre specialiteter fra de små boder, hvor lokale handlende sælger deres varer. Leg gamle lege på ”marken”, klap kaninungerne eller hop på cyklen og tage turen rundt om Skarresø med en Geohunt som vejviser, inden I finder vej ind i den gamle konfirmandstue, hvor vi serverer jeres Afternoon Tea.

Menu:
  •Små sandwich af hjemmebagt brød med lækkert og friskt fyld. Hertil lidt forskelligt af gårdens sylt.
  •Nybagte scones med citron, økologisk smør, Præstegårdens syltetøj og letpisket flødeskum.
  •Stort kagebord med 6-8 af sæsonens kager, fx mandelmarengs med rabarberkompot, jordbærtærte med marcipan og rugbrødslagkage med solbær.
  •Hertil hjemmelavet lemonade, frit valg af te samt kaffe.

Bordet er jeres i ca. 2 timer, hvor I frit kan nyde alle herlighederne.

Bemærkninger:
Desværre ikke er egnet til kørestolsbrugere og svært gangbesværet

Aktuelt


Til denne eftermiddags koncert får pianisterne fri bane til at udfolde sig på alle de mange tangenter på de to store flygler i Menighedssalen

Musikforestillingen SALLYS FAR er baseret på de populære bøger ”Sallys far”. Glæd jer til masser af sjov, ballade og ikke mindst iørefaldende sange. Med Sallys pinlige far, fjollede lillebror og kloge Sally. Alder: fra 4 år.

Et barn kan opleve at føle sig alene eller overset, fordi en søskende har brug for ekstra opmærksomhed. Det kan vække jalousi, savn, vrede og sorg. En smuk og rørende historie, der kan skabe genkendelse. Alder: fra 9 år.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Som led i fejringen af Hvide Sande Masterclass’ 20-års jubilæum kan publikum opleve en særlig koncert i Outrup Kirke

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.