Klassisk Afternoon Tea med hjemmelavede kager mm.
I anledningen af åbningen af Istidsruten indbyder vi til Afternoon Tea på den gamle Præstegård.
Vælg et af disse tidspunkter: kl. 11.00, kl. 13.00 og kl. 15.00
I anledningen af åbningen af Istidsruten indbyder vi til Afternoon Tea på den gamle Præstegård.
Vælg et af disse tidspunkter: kl. 11.00, kl. 13.00 og kl. 15.00
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Sunday, May 17 2020 3:00PM
I weekenden d. 16.-17. maj åbner den nye Istidsrute, der går gennem det smukke, vestsjællandske landskab. Det fejrer vi med forårsmarked hele weekenden og søndag indbyder vi til klassisk Afternoon Tea i de gamle, idylliske rammer med masser af nostalgi og romantik.
Nyd en hyggelig tur rundt i Præstegårdshaven, se de fine ting og smag på de lækre specialiteter fra de små boder, hvor lokale handlende sælger deres varer. Leg gamle lege på ”marken”, klap kaninungerne eller hop på cyklen og tage turen rundt om Skarresø med en Geohunt som vejviser, inden I finder vej ind i den gamle konfirmandstue, hvor vi serverer jeres Afternoon Tea.
Menu:
•Små sandwich af hjemmebagt brød med lækkert og friskt fyld. Hertil lidt forskelligt af gårdens sylt.
•Nybagte scones med citron, økologisk smør, Præstegårdens syltetøj og letpisket flødeskum.
•Stort kagebord med 6-8 af sæsonens kager, fx mandelmarengs med rabarberkompot, jordbærtærte med marcipan og rugbrødslagkage med solbær.
•Hertil hjemmelavet lemonade, frit valg af te samt kaffe.
Bordet er jeres i ca. 2 timer, hvor I frit kan nyde alle herlighederne.
Bemærkninger:
Desværre ikke er egnet til kørestolsbrugere og svært gangbesværet
En dukketeaterforestilling om at være den man er på trods af gruppe- og forventningspres og blodig tyrefægtning. Ferdinand tør være den han er, træde ud af ræset, læne sig tilbage og bare nyde roen. Fra 4 år.
For 5. år i træk er det lykkes at få samlet Peter Ebberfeld og hans band til en kirkekoncert i Oksby Kirke i Blåvand. Stemningen har været magisk hver eneste gang, når klassikerne og historiern blev præsenteret - oftest på en hel anden måde end hvad man har forventet. Vi er klar igen 2027 som også er året, hvor Spar 2 runder de 41 år!
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.