You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM
Kodyl Komik Kolab er et eksperimenterede sjovhedsshow, hvor ingen kender indholdet på forhånd. Det er et publikumsinddragende show i improvisationens tegn, hvor vi kun har det sjov, vi selv finder på sammen.
Stand-up komikere. Improspillere. Freestylerappere. Komiske kreatører. Ingen ved, hvem der kommer til at betræde scenen og skabe deres egen form for sjovhed på stedet, før på selve aftenen, hvor alt dette vil blive afsløret.
Til at holde skuden oven vande og føre den sikkert i havn, vil vært og improkomiker Thomasz Legaard agere showets anker, og han vil i bedste talkshow-stil hækle den røde tråd som showet skrider frem.
Publikum har en stor andel i showets indhold, da de undervejs vil blive involveret og aktiveret med deres indspark, som vil danne inspiration og springbræt for de forskellige optrædener.
Iført kæmpe jahatte vil vi efter hver optræden kigge ind i maskinrummet og uddele fjollede samt betydningsløse point for udførsel, opfindsomhed og, ikke mindst, det massive mod.
Det' KODYL – det' fedt!Det' KOMIK – det' sjovt!Det' KOLAB – det' samarbejde!
OBS:Dette show foregår på Teater Plays SCENE 2. Indgangen er ikke teatrets normale hovedindgang, så gå ned ad Lindgreens Allé og ind ad første dør til højre. Der vil være skilte på dagen :-)
Døren åbner 30 minutter inden showet, og lukkes præcis ved showtime (det forstyrrer for meget hvis publikum kommer ind når showet er startet), så kom I god tid.
Scene 2 har sin egen bar, så alle drikkevarer købes derinde, og må gerne nydes under showet.Aldersbegrænsning: min. 15 år, af hensyn til komikerne på scenen. Dette bedes overholdt, tak :-) Større grupper (over 20 pers.) skal henvende sig til os først på kontakt@teaterplay.dk. Vi glæder os til at se dig :-)
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.
BYEN BRÆNDER RELEASEKONCERT
Kom med til releasekoncert på bandet BYEN BRÆNDERs nye konceptalbum, hvor Thomas Høj Falkenberg, født og opvokset i Vejen, står i front som forsanger.
Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Lær at ro kajak og bliv sikker på vandet på 2 dage - IPP1 + IPP2 Vi holder til i…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.