Program


Late Night Show

Late Night Show

Humoristisk satire om 2020 – ”annus horribilis” – op til i dag. ’Roskildedrengen’ Caspar Phillipson leverer et skarpt tegnet billede med et udvalg af de bedste af Tom Lehrers gnistrende, morbide sange suppleret af hits fra Monty Python.

 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Sunday, November 14 2021 7:30PM

I forestillingen “Late Night Show - med Caspar Phillipson” fører Caspar Phillipson publikum igennem hans oplevelser under pandemien i 2020 - det år, han kalder for et “annus horribilis”. Publikum får et meget humoristisk, skarpt tegnet billede af de udfordringer han gennemlevede. Udfordringer som alle vi danskere mødte, såvel indenfor hjemmets fire vægge som udenfor.

 

Et udvalg af de bedste af Tom Lehrers gnistrende, morbide sange suppleres af hits fra Monty Python - og publikum synger med på danske favoritter undervejs. Caspar inddrager hver aften de seneste aktuelle nyheder og trækker på den måde tråde til den virkelighed dagens publikum står midt i. Man går som publikum opløftet og glad fra teatret - for, som Caspar Phillipson afslutningsvis siger: “Når man står i lort til halsen - så nytter det ikke at hænge med hovedet”-

Nyd en lækker teatermenu på Hotel Prindsen inden forestillingen. Nærmere info vedr. menu og tilmelding følger. AFLYST - VI HENVISER TIL BYENS ANDRE RESTAURANTER.

★★★★★CphCulture

★★★★★★ Kulturtid

★★★★★ Ungt Teaterblod

★★★★ “Sjofelsjovt” Magasinet Kbh

★★★★★ Frederiksborg Amts Avis

♥ ♥ ♥ ♥ Politiken - Henrik Palle “Brilliant” 

★★★★★ Kulturkupéen - Ulla Strømberg

★★★★★ Morten Buckhøj “Byens bedste”

★★★★★ Det sku du se “Uartig genistreg” 

★★★★★”Topmusikalsk” Anne Liisberg. I Scene

Børsen - “slet ikke til at komme udenom”

 

Min By News - “bedste times underholdning”

 

Af og med Caspar Phillipson

Turné Producent: Louise Schouw

 

Our offer


Igen i 2026 byder julekabareten med skuespiller og komiker Søren Ruby på helt dugfriske satiriske tekster og skæve skøre indfald. Her må man skraldgrine uden at sortere skraldet!

Spilleperioden er torsdag den 25. juni - lørdag den 4. juli 2026.

Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.

Suggestions


Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med…

Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på…

En musikalsk tidsrejse tilbage til dengang, Tine Bryld gav os mod til at tale om alt det svære. En ungdom…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.