Liva på jul - Julecabaret
Café Livas roste julecabaret kommer for første gang på turné! Glæd jer til en hylende morsom aften med Jacob Morild og Karsten Jansfort akkompagneret af Thomas Pakula
Café Livas roste julecabaret kommer for første gang på turné! Glæd jer til en hylende morsom aften med Jacob Morild og Karsten Jansfort akkompagneret af Thomas Pakula
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Wednesday, November 14 2018 7:30PM
Siden 1989 har Café Livas kunstneriske leder lavet en årlig julecabaret med 5- og 6stjernede anmeldelser. I 2016 endda nomineret til en Reumert.
Efterspørgslen på at få Café Livas jule-cabaret ud i resten af landet har været så stor, at blandingen af sort, politisk satire, crazy-komik og musikalsk vellyd nu for første gang kommer på turné.
Skuespillerne Jacob Morild og Karsten Jansfort tager danskernes juletraditioner under kærlig behandling. f.eks Julefrokosternes indtag af alkohol med outrerede replikskifter, Juletræspyntningens glæder udsat for schlagermusik, Gaveindkøbshelvedet for mange mænd lillejuleaften i blues-form; samt aktuel politisk satire og julens sange udsat for big-band-croon.
Intet er for helligt alt kan tages under behandling.
Hele balladen akkompagneres af Thomas Pakula.
(Cafe Liva )
Til medlemmer af Blåvand-Ho Erhverv Hermed indkaldes til generalforsamling i Blåvand-Ho Erhverv.
Oplev vild vestjysk natur med tilsandede egetræer, flotte udsigter og kronvildt
Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
4.265 kilometers vandring tilbage til mig selv
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.