Programm


Man skulle nok have været der
5

Man skulle nok have været der

Thomas Korsgaards hjerteskærende og tåkrummende morsomme roman nu som teater. Tue går så meget igennem, men overlever på grund af sit klare syn på verden, sit store hjerte og sin humor. KGL Teater.
 mehr

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2023. November 7. Dienstag, 19:30

Thomas Korsgaards hjerteskærende og tåkrummende morsomme bestseller-roman nu på teatret. En fortælling om rodløshed og forsøg på at finde hjem

”Jeg bærer alting ned til storskrald. Jeg ved ikke, hvor jeg ellers skal stille det hen. En papkasse med min dyne, to sæt sengetøj, en knagerække og boksmadrassen. En sort affaldssæk fyldt med tøj, den røde bordlampe og et salt og pebersæt udformet som pingviner. Min barnets bog fra dengang mine forældre stadig tog billeder af os. Tues første år står der med blyant. Jeg kaster den ind i mørket til de andre ting. Det er den første september og tredje gang, jeg flytter, siden jeg tog til København fra Skive for fem måneder siden.” 

Den syttenårige Tue med en hård opvækst i bagagen er flyttet fra provinsen til København. Han er endnu engang blev opsagt som lejer og igen boligløs, og nu hutler han sig igennem, mens han prøver at blive forfatter. Tue er rodløs og har aldrig haft et trygt hjem, og i forsøget på at få tag over hovedet flytter han ind på sofaen hos en veninde og hendes prisbelønnede arkitektmor. Her går han langt over stregen for, hvad en gæst kan tillade sig i sin søgen efter et sted at føle sig hjemme. 

Man skulle nok have været der handler om at være gæst i verden, om hjemløshed og om sociale skel og fattigdom i det danske velfærdssamfund. Fortællingen er sidste del af Thomas Korsgaards roste romantrilogi om drengen Tue, og romanen vandt De Gyldne Laurbær i 2021.

Medvirkende: Kasper Dalsgaard og Patrick Baurichter

Iscenesættelse: Henrik Grimbäck

Scenografi og kostumedesign: Jonas Fly

Lysdesign: Balder Nørskov

Lyddesign: Janus Jensen 

Producent: Det Kongelige Teater

Varighed: 1 time og 40 minutter uden pause

Unser Angebot


Lej lokalet når det passer dig

Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.

En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet. Forvent alt fra knaldende skuddueller til forvekslingskomedie - tilsat Figaros særegne komik, musik og sange.

Angebote


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 torsdage.

Pernille Højmarks egen personlige fortælling om modgang, kampe og skelsættende livsøjeblikke. Fra en usædvanlig rå barndom, en heftig og vild…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!