Programm


Marsvinesafari på Øresund i efterårsferien

Marsvinesafari på Øresund i efterårsferien

Tag med Øresundsakvariet ud på Øresund og oplev Danmarks lille hval – marsvinet.
Datoer: 14., 16. og 18 oktober alle tre dage kl. 10-12 og 13-15.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: 2019. Oktober 18. Freitag, 13:00

Marsvinesafari på Øresund i efterårsferien

Tag med Øresundsakvariet ud på Øresund og oplev Danmarks lille hval – marsvinet. Vi sejler ud i Øresundsakvariets store gummibåd og sætter kursen mod den nordlige del af Øresund, hvor marsvinene særligt holder til. Vi får følgeskab af Øresundsakvariets guider, der vil fortælle om den lille hvals spændende liv i Øresund.

De sidste 20-30 år er bestanden af marsvin mangedoblet og de trives i Øresund, hvor der er masser af føde til de små hvaler. Vi stiller ikke ”marsvinegaranti”, men mulighederne for at se marsvin på turene altså ret gode – også i oktober måned.

Datoer: 14., 16. og 18 oktober alle tre dage kl. 10-12 og 13-15.

Bemærk, at den elektroniske booking for turene lukker kl. 9.00 på turens dag. Hvis der stadig er ledige billetter til dagens ture, kan disse købes i Øresundsakvariets billetsalg på dagen.

Priser: Børn 10-11 år 290 kr., voksne 380 kr. Inklusiv kaffe/varm kakao på turen samt fri entré til akvariet på dagen.

Praktisk info:
Vi mødes 5 minutter før afgang ved Øresundsakvariets hovedindgang.

Husk varmt tøj der passer til vejret, det er altid ekstra koldt på vandet. Der udleveres flydedragte inden afgang. Af sikkerhedsgrunde er det ikke tilladt at benytte private redningsveste.

Båd og besætning er godkendt af Søfartsstyrelsen til max. 12 passagerer. Personer under 15 år skal være ledsaget af voksne. Da det er et krav, at man i vinterhalvåret har flydedragt på, når man sejler ud, må børn under 10 år ikke komme med på turen.
Vi anbefaler desuden, at gravide, der har under 4 uger til termin, af sikkerhedshensyn ikke deltager i turen.

Aflysninger
Bemærk, at ved under 6 bookede gæster på en tur, sejles turen ikke. Desuden tager vi forbehold for aflysninger ved dårligt vejr – det er skipper, der står for denne beslutning.

Vi forsøger at give bookede gæster om aflysninger i god tid ved direkte kontakt.
Alle billetter refunderes fuldt ud inden for 3 dage efter aflysning.

Unser Angebot


En smagning af en bred vifte af de vine, der er produceret på Vejrhøj Vingård siden 2015.

Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.

Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne. Men hvad hvis man fik lov til at overvære en ”optagelse” af dette hørespil?

Angebote


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Guidede rundvisninger:
26.april, 24.maj, 31. maj, 21. juni,16.august, 23. august, 13.september, 20. september og 18.oktober 2025

Præstesønnen Peter Andreas Sidenius vil være ingeniør og flytter til København i en indædt tro på, at han er skabt…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!