
Mine Forældres Ting
Forældrene er døde, og datteren Agnes skal rydde boet. Men let er det ikke.
Forældrene er døde, og datteren Agnes skal rydde boet. Men let er det ikke.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 19. Februar 2023 16:00
Forældrene er døde, og datteren Agnes skal rydde boet. Men let er det ikke.
Forestillingen handler om de følelser, vi har for ting. Hvor svært det er at give slip på genstande, som vi føler noget for. Vi forbinder nogen og noget med tingene, men vi kan ikke gemme alt. Så hvad skal smides ud? Der er kort mellem latter og gråd, mellem fortvivlelse og håb, mellem glæden ved livet og sorgen over tabet af tid og familie. Monologen er skrevet af Gilla Cremer, og er oversat til dansk af Anja Owe, som også spiller kvinden, der skal tømme sine forældres hus.
Medvirkende: Anja Owe
Instruktør: Thomas Howalt
Dramatiker, forfatter: Gilla Cremer
Oversætter: Anja Owe
Varighed: 1 time og 10 min. uden pause
En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet. Forvent alt fra knaldende skuddueller til forvekslingskomedie - tilsat Figaros særegne komik, musik og sange.
Der er græskar på menukortet, når vi for femte år slår dørene op for vores populære Spis Sammen arrangement i det Røde Pakhus.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
En morsom og også gravalvorlig komedie om lysten til at blive skilt efter 50 års ægteskab – hvis man da…
Få masseret lattermusklerne i en julet forkælelse af sanserne med aktuel satire og komik pakket ind i lækre toner og…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.