program


Musik & Eventyr

Musik & Eventyr

En eventyrlig fortælling og vidunderlige toner.
MEDLEMSRABAT 50 KR.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 02. Marts 2019 16:00

Musik & Eventyr

En eventyrlig fortælling og vidunderlige toner

Dansk teaters førstedame Ghita Nørby, den verdensberømte blokfløjte-virtuos Michala Petri og strengemesteren Lars Hannibal på guitar og lut, har sammen skabt en forestilling med musikalsk magi og eventyrstemning. Det er en forestilling i 10 scenebilleder, hvor tekst og musik veksler i et smukt og harmonisk forløb. Ord og toner bruges til at fortælle om livets mystik og enkelhed. Et menneskes tanker om livet og kærligheden og alle de dårskaber, der følger med på rejsen. Ghita Nørby behersker hele følelsesregistret og kan med sit nærvær, melodiske fraseringer af teksten og smukke udtale, skabe en stemning af varme og spænding, der når ind i en hver sjæl. Og sammen med de to virtuoser Michala Petri og Lars Hannibal skabes denne fantastiske forestilling, der i en blanding af skøn musik og fortælling leder publikum på en forunderlig rejse gennem eventyrets verden. Ghita Nørby er som altid sublim og har et nærvær, som kan mærkes selv på de bagerste rækker. Hun formår at formidle sin fortælling med en følsomhed og forståelse, der bærer præg af hendes store erfaring i livet såvel som på scenen.

De tre kunstnere har tidligere med stor succes arbejdet sammen i en forestilling med H.C. Andersens kendte fortællinger og klassisk musik. Forestillingen “Musik og Eventyr” blev skabt igennem en række workshops tilbage i 2007, og har endelig fundet sin fuldendte form.

Pressen skrev blandt andet: “Det var smukt. En perfekt aften i selskab med kunstnere, hvis talenter rækker ud over det almindelige og i en forestilling, der også ligger uden for, hvad vi normalt præsenteres for” og “det lykkedes at skabe en intimitet, som kombineret med det tårnhøje kunstneriske niveau og resulterede i en STOR AFTEN”.

Anmelder Anne-Helen Hvelplund skrev dengang at »forestillingen ville holde langt ind i det nye årtusinde«, og det er altså præcis, hvad den gør, når den nu er klar hos GTM.

Producent: Nørby, Petri, Hannibal

Aktuelt


En medrivende forestilling om Kai Normann Andersen på Gjorslev Gods og flugt fra Gestapo. Forestillingen følger de virkelige begivenheder, og vi hører PH`s tvetydige tekster, som Kai Normann har sat musik til.

- En Sebastian Cabaret

Du får nu en enestående mulighed for at komme i Det Kongelige Teater i Nakskov Teatersal, når turnéforestillingen ”Sat i verden” kommer til Nakskov. Forestillingen er en nyskrevet komedie af bestsellerforfatteren Thomas Korsgaard om venskaber, familieforøgelse, ensomhed og den opreklamerede ret til singleliv.

PÅ PLAKATEN


I anledning af Sebastians kommende 75-års fødselsdag genopsættes den flere gange udsolgte Sebastian-cabaret.

med Jens Jacob Tychsen
Swingende showaften med manden bag Hr. Weyse.

Kom og oplev de historiske bygninger som i dag rummer Slagelse Kloster.
JULI: 9. | 16. | 23. |…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.