Musik i Fyret
Lyngvig Fyr fyldes med toner af violin, kontrabas og harmonika - glæd jer til at få en oplevelse ud over det sædvanlige
Lyngvig Fyr fyldes med toner af violin, kontrabas og harmonika - glæd jer til at få en oplevelse ud over det sædvanlige
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Sunday, September 22 2019 3:00PM
Voksne: 50 kr. Børn under 18 år gratis.
Lyngvig Fyr har en fantastisk akustik - og den kan I glæde jer til at opleve når en musikalsk trio indtager fyret. Trioen består af drevne spillemænd, der behersker deres instrumenter. Og man er ikke i tvivl om deres interessefelt hovedsageligt er den historiske del af spillemandsmusikken. Men også lidt nyere toner lader sig høre på den blå trappe i fyrtårnet.
Den musikalske trio findes blandt følgende medlemmer: Jørgen Nickelsen, Anders Løager, Jens Peder Knudsen, Niels Hykkelbjerg, Vibeke Schmidt, Peter Schmidt og Jan Ilsø
Der vil også være rig mulighed for at gå på opdagelse i fyret. Se udstillingerne "I bølgen blå", "Jernkysten" og "Strandinger og fyrtårne". Eller kig forbi museumsbutikken, der har en maritim atmosfære og man kan købe nostalgisk brugskunst, lækre delikatesser og meget mere.
I kan også slå jer ned i den hyggelige café, hvor I nyde en kop kaffe eller en is - alt efter hvad det danske sommervejr lægger op til.
Dato: Søndage den 7. juli, 25. august, 15. sept og 22. sept kl. 14.00 og 15.00
Sted: Holmsland Klitvej 109, 6960 Hvide Sande.
Pris: 50 kr. pr. voksen. Børn u. 18 år er gratis i følge m. voksne.
Åbningstider: april-juni: kl. 10.00-17.00
Åbningstider: juli og august: kl. 10.00-20.00
Åbningstider: september og oktober: kl. 10.00-17.00
I kan købe mad ved fyret, ligesom I er velkomne til at nyde jeres egen medbragte mad og drikke i området uden for fyrmesterboligen, hvor der står flere borde/bænke-sæt.
Kom og vær med til årets sidste officielle koncert på Hvide Sande Masterclass og oplev næsten alle årets deltagere samt professorer i en perlerække af fortryllende værker
Svend, Knud og Valdemar er en hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere: Svend, Knud og Valdemar.
En hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere; Svend, Knud og Valdemar.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum
En højaktuel forestilling om Oxy, SoMe, FOMO og andre farlige forkortelser. Et pres på unge i dag, hvor meget er…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.