Program


Nattergalen

Nattergalen

I Kina, ved du jo nok, er kejseren en kineser, og alle de, han har om sig, er kinesere. Det er nu mange år siden, men just derfor er det værd at høre historien, før man glemmer den! Alder: fra 4 år.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Saturday, November 07 2020 11:00AM

I Kina, ved du jo nok, er kejseren en kineser, og alle de, han har om sig, er kinesere. Det er nu mange år siden, men just derfor er det værd at høre historien, før man glemmer den!

Sådan begynder H. C. Andersens eventyr. Nattergalen er eventyret om den lille fugl, der synger for kejseren af Kina, så han får tårer i øjnene.

Det er historien som du kender den, hvor hele det kinesiske hof leder efter den lille fugl, men kun kokkepigen ved, hvor den er.

Nattergalen trives ikke i fangenskab, og da kejseren får foræret en kunstig fugl, stikker den ægte nattergal af.

I Teatret Fyren og flammens udgave af NATTERGALEN spilles eventyret ud i en visuel forestilling, hvor det fysiske og det talte ord bringer os gennem historien. De to performere springer rundt i de forskellige roller. Eventyret opleves gennem kokkepigens øjne, hun holder af sin kejser, og samtidig passer hun også på det, hun holder allermest af, nemlig den rigtige nattergal. ”Når den synger er det ligesom når hendes mor kysser hende”.

Forestillingen er en poetisk, dansant rejse, hvor publikum drages ind og bliver en del af hoffet.

Forestillingen er minimalistisk i sit udtryk og ender som eventyret med, at kejseren ligger på sit dødsleje, da kommer den ægte nattergal og synger for ham.

Medvirkende: Birger Bovin & Christian Rossil

Scenografi: Tanja Bovin

Instruktion: Henriette Rosenbeck

Aldersgruppe: Fra 4 år

Varighed: 40 min

 

Our offer


En musical med rock’n’roll, humor, drama og hjerte.
Fredag d. 10 april kl. 19:30 - Lørdag d. 11 april kl. 19:30 - Onsdag d. 15 april kl. 19:30 - Torsdag d. 16 april kl. 19:30 - Fredag d. 17 april kl. 19:30 - Lørdag d. 18 april kl. 19:30

Åbningstider Onsdag 10-20 torsdag til søndag 10-16

Suggestions


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

UDSOLGT
Ragnhild sidder på kajen og kaster en fiskeline ud i havet. Hvad mon hun trækker op?…

Baseret på Stine Pilgaards bestseller

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.