Noget om Antihelte
Tankevækkende, musikalsk og rørende forestilling om mandens identitet i 2020’erne.
3 mænd midt i livet danner rammen om fortællingen om arbejde, parforhold og børn. Hvad er 2020’ernes perfekte mand?
Tankevækkende, musikalsk og rørende forestilling om mandens identitet i 2020’erne.
3 mænd midt i livet danner rammen om fortællingen om arbejde, parforhold og børn. Hvad er 2020’ernes perfekte mand?
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Fredag, 14. April 2023 19:30
Den patriarkalske fest er forbi. Væk er de gamle forbilleder, man kunne spejle sig i – og hvad er man så? Hvad er 2020’ernes perfekte mand? Tre mænd midt i livet med arbejde, parforhold, børn og skilsmisse overvejer deres roller som mænd – og i særdeleshed deres samspil med kvinderne. De personlige fortællinger vokser frem af virkelighedens mandeverden og publikum tages med på en ærlig, morsom, musikalsk og eftertænksom rejse.
Medvirkende: Jens Andersen, Thomas Guldberg Maden og Sune Skuldbøl Vraa.
støttet af Turnenetværket
Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”, ” Du er min øjesten”, ”Der kommer altid en sporvogn og en pige til”, ja og mange flere og selvfølgelig ”Solitudevej”.
Jette Torp er kendt som en af landets bedste og mest alsidige rytmiske sangerinder. Hun har bevæget sig fra en position som prominent entertainer og sanger i showbusiness, til i dag at fremstå som en moderne, autentisk og original sanger og sangskriver. Jette Torp har til dato udgivet 10 solo albums og har de sidste 20 år turneret og spillet i store såvel som mindre kulturhuse landet over. Koncerter med eget band, med landets symfoniorkestre, med big bands o.l.. Teater og shows har hun også været rundt med ligesom medvirken i diverse TV-programmer har været en del af hendes virke. De senere år har Jette Torp helliget sig koncerter med sin makker igennem mange år, Jan Kaspersen. Samspillet mellem de to udgør sammen med anekdoterne og sangene kernen i det, som Jette ofte har kaldt sit livs bedste og mest nærværende optrædener.
Skøn vandretur i Ho Plantage og besøg i Sæberigets butik og værksted til en kop kaffe og andet godt
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.