Programm


Omar Marzouk - testshow

Omar Marzouk - testshow

1-2-3 det er en test

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Omar tester af til sit kommende oneman show "Afdanskningsbal"!

 

MERE OM SHOWET HER:

Omar Marzouk er tilbage! Efter 5 år med andre projekter er Omar klar til at gå på scenen igen med et spritnyt comedy show, som har fået titlen Afdanskningsbal - og han kommer og tester det på Teater Play.

Det bliver en aften hvor Omar vil forsøge at gøre os alle - især ham selv - til bedre danskere. Et comedy show hvor han vil tage gassen og hysteriet ud af indvandrerdebatten og gå hele vejen for at afklæde nationalismens grimme sider, men hvor det også er overvejende sandsynligt, at han ender med at afklæde sig selv.

Fra et kolonihavehus bygget af bacon og gamle pølsevogne udtaler Omar: ”Jeg har brug for at blive afdansket - ellers ender jeg som en sur gammel mand”, siger han og fortsætter:

“Selvfølgelig skal vi kunne grine af det hele, hvordan skulle vi ellers overleve det? Og jeg tror løsningen er, at jeg skal afdanskes. Ja, måske skal vi allesammen afdanskes. Lad os alle sammen blive afdansket - måske kan vi, når vi så har grinet af os selv og hinanden, komme frem til en anden danskhed, hvor vi ikke er så sure hele tiden”

Men denne gang er Omar ikke alene, for Omar har inviteret sin navnebror imamen Omar hjem fra sit skattely i det sydlige Dubai for at sætte tingene i perspektiv og hjælpe med den store afdanskning.

Det sidste vi hørte fra den sure Imam, lige inden han endnu engang fik indrejseforbud til Danmark var: ”Inshallah vil jeg afdanske alle danskere, du skal ikke integrere dig, du skal ikke lære sproget og du skal ikke give hånd! Giv højst 1 finger!”

Det bliver en aften i vredens, humorens og afdanskningens navn. Inshallah.

Unser Angebot


En lille hyggelig musikalsk forestilling på 45 min., som spilles i Beboerhuset på Skolebakken. Vi følger to kvinder, som skal til banko med ”Banko-Carl”. De fortæller anekdoter fra deres liv og synger et udvalg af tidens hits. "Hvorfor er lykken så lunefuld", "Sommer og Sol", "Rør ved mig", "Når lyset bryder frem” og mange flere spilles og synges af Stine Prætorius, Signe Vaupel & Fredrik Mellqvist. Bemærk at dato for visning er ændret fra 11. til 25. sept.

Samuel Becketts mesterværk. Oplev Lone Rødbroe i den gigantiske rolle som den beslutsomme optimist Winnie, der langsomt synker længere ned i skidtet, mens hun muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs.

Du får nu en enestående mulighed for at komme i Det Kongelige Teater i Nakskov Teatersal, når turnéforestillingen ”Sat i verden” kommer til Nakskov. Forestillingen er en nyskrevet komedie af bestsellerforfatteren Thomas Korsgaard om venskaber, familieforøgelse, ensomhed og den opreklamerede ret til singleliv.

Angebote


Endelig kommer Faster Lizzies Jul til Hvidovre. Alt kan ske i Faster Lizzies køkken, - så glæd jer!

En indsigtsfuld og livsklog komedie af Bess Wohl

One man/two band comedy show med Mikkel Schrøder
Aflyst – info om ny forestilling snarest

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!