Programm


Omvisning: På tur til Masnedø Fort - EKSTRA

Omvisning: På tur til Masnedø Fort - EKSTRA

I mere end tre år - fra 1915 til 1918 - sad næsten 300 soldater på Masnedø Fort og ventede på, at krigen skulle komme. Den kom aldrig. Få historien om soldaternes hverdag i krig og fred gennem mere end 75 år på en helt særlig guidet rundtur i Masnedø Fort.

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Man kan kun lige ane det, når man kører over Masnedø på vej til Storstrømsbroen. Det kæmpestore Masnedø Fort ligger godt gemt i landskabet med sine kanoner og med en formidabel udsigt over Storstrømmen. Under fortet gemmer sig et net af lange, underjordiske gange, hvor flere hunderede mand har boet, spist og sovet under trange forhold.

I mere end tre år - fra 1915 til 1918 - sad næsten 300 soldater på Masnedø Fort og ventede på, at krigen skulle komme. Den kom aldrig. Få historien om soldaternes hverdag i krig og fred gennem mere end 75 år på en helt særlig guidet rundtur i Masnedø Fort.

Den guidede tur går rundt på det store fortterræn og gennem fortets lange gange og store kasematter. Den guidede tur går kun rundt på den bedst tilgængelige del af fortet, og den er derfor også velegnet til de, der er mindre mobile. Undervejs giver vores guide, den lokalkendte, Michael Wiberg, fortællingen om fortets rolle - i ikke bare 1. og 2. Verdenskrig - men også i forberedelserne til den aldrig kommende 3. Verdenskrig.

Bemærk: Turen foregår udendørs, og er ikke velegnet for personer, der er dårligt gående.

Praktisk info
Dato: 20. september, kl. 13.00-14.00 (mød gerne 5 min. før)
Mødested:Fortvej 8, 4760 Vordingborg (ved parkeringspladsen)
Alm. billetpris: 110 kr.
Museumsforening, Vordingborg: 99 kr.
Årskortholder: 95 kr.

Unser Angebot


En musikalsk tidsrejse tilbage til dengang, Tine Bryld gav os mod til at tale om alt det svære. En ungdom præget af kold-krigsfrygt og arbejdsløshed. Tine Bryld - en livline for en hel ungdomsgeneration.

Policeman’en rykker ud i foråret 2027! En 50-års jubilæumshyldest til Sting og The Police. Stings imponerende bagkatalog af hits har været en tur igennem MusicalDanmarks musikalske maskinrum.

Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen?

Angebote


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

En højaktuel forestilling om Oxy, SoMe, FOMO og andre farlige forkortelser. Et pres på unge i dag, hvor meget er…

<h4></h4>

CONTACT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Phone: +45 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Newsletter abonnieren

Erfahren Sie mehr aus unserem Newsletter über die beliebtesten Programme!

Achtung! Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs läuft in Kürze ab!
geschätzte Zeit:
00:00

Posten im Warenkorb

insgesamt:


Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!