Opera i Roskilde
Traditionsrig operakoncert med sangere fra Den Kongelige Opera. Koncerten foregår i historiske omgivelser i Det Kongelige Palæs gård på Stændertorvet og med Roskilde Domkirke som smuk baggrund. mehr
Traditionsrig operakoncert med sangere fra Den Kongelige Opera. Koncerten foregår i historiske omgivelser i Det Kongelige Palæs gård på Stændertorvet og med Roskilde Domkirke som smuk baggrund. mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2022. Juli 31. Sonntag, 19:30
For 32. gang kan operafans nyde opera under åben himmel med Roskilde Domkirke som smuk kulisse. Først har Folkeuniversitetet i Roskilde og siden 2010 de tre kunstneriske foreninger i Roskilde - Roskilde Musikforening, Roskilde Teater & Roskilde Kunstforening - inviteret Den Kongelige Opera til udendørs sommerkoncert i Palægården ved Stændertorvet.
Det er blevet en populær og velbesøgt tradition, når 4 af Den Kongelige Operas stjernesolister – akkompagneret af et flygel og en veloplagt konferencier - synger uddrag fra den kommende operasæsons righoldige repertoire, mens publikum hygger med picnic i Palægården.
Billetterne til koncerten har været meget eftertragtede siden den første koncert, og vejret har været med den populære koncert i alle årene, hvor - til og med 2019 - ikke en eneste koncert er blevet aflyst.
I 2020 tvang pandemien os til for første gang at aflyse. Og i 2021 måtte vi ændre indretningen af publikumsområdet og fjerne bordene, således at alle publikummer med front mod scenen. Men i 2022 forventer vi at kunne gennemføre koncerten efter det velkendte koncept med borde og stole.
Så derfor glæder vi os i år blot endnu mere til at byde publikum velkommen til dette traditionsrige arrangement.
De stemningsfulde omgivelser og ideelle koncert forhold, hvor Domkirkens klokker er en traditionsrig del af lydbilledet, har gjort det til et årligt tilløbsstykke, hvor publikum hygger med kreative picnic-kurve og lader sig rive med af de stærke følelser på scenen.
Dørene åbnes kl. 18, hvor man kan tage plads med sin madkurv ved det bestilte bord. Der vil være mulighed for at købe drikkevarer.
Koncerten begynder kl. 19.30 og varer ca. 2 timer (incl. pause).
Billetsalget åbner den 1. maj på www.roskildeteater.dk. Billetter kan også købes hos Roskilde Kunstforening, Stændertorvet 3C, 4000 Roskilde. Åbningstider tirsdag-søndag kl. 12-16, mandag lukket.
Medvirkende: Sine Bundgaard (sopran), Hanne Fischer (mezzosopran), Niels Jørgen Riis (tenor), Magnus Berg (bas), Thomas Bagwell (pianist) samt Katrine Nyland Sørensen (konferencier)
Billetpris: 275 kr. (250 kr. for medlemmer af Roskilde Teater, Roskilde Musikforening og Roskilde Kunstforening).
AFLYSNING PÅ GRUND AF DÅRLIGT VEJR
Beslutningen om udsættelse eller aflysning tages ved koncertens start, da vejret kan ændre sig meget i løbet af dagen, og det ikke sjældent klarer op hen mod aften.
Vi er i løbende kontakt med Meteorologisk Institut vedr. vejrprognosen for området. I tilfælde af regnvejr vil koncerten blive forsøgt gennemført. Ved kraftigere regn kan koncertens start blive udsat i op til 30 minutter, eller koncerten kan blive midlertidigt afbrudt undervejs.
Såfremt koncerten aflyses, inden denne er startet, refunderer vi billetterne. Sker aflysning efter at koncerten er påbegyndt, refunderes billetterne ikke.
Vi har endnu ikke været i en situation, hvor vi måtte aflyse operakoncerten på grund af dårligt vejr. .
Nytårstravetur ved Nymindegab - afsluttes af med skøn tapas hos Local Food
Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.
Otto Olrik og Amalie Klæstrup kendt fra ”Gift ved første blik”
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.
Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!