program


Otto er et næsehorn

Otto er et næsehorn

En forestilling frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

"Voksne skal ikke ha´ det sjovt, de skal ha´ det travlt!" Hr. Løwe

Måske kunne gulvet i det gamle hus have holdt til et gult næsehorn. Måske kunne det også have holdt til Hr. Holm, Fru Flora, Topper og Viggo. Men en vred politimester, der stamper og skælder ud, det var alligevel for meget for det gamle gulv.

Den dag Topper finder en magisk blyant, forandrer meget sig i det gamle hus ved havnen. Det kan være svært at være barn og kommunikere med sure bagerkoner og travle skælde-ud-voksne, især når man har et gult næsehorn på anden sal.

En charmerende lille forestilling, frit efter Ole Lund Kirkegaards elskede klassiker. To skuespillere er på scenen og med deres ”klæd ud-kasse”, leger de sig igennem den eventyrlige fortælling om det gule næsehorn på anden sal, der bliver bragt til live af Toppers trylleblyant og på lige så magisk vis, ”bringer liv” til det gamle røde hus ved havnen.

En forestilling om at holde fast i barnet og fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone, vred ZOO-direktør eller en klog Hr. Løwe, der ved at ”Voksne skal ikke ha´ det sjovt, de skal ha´ det travlt!”.

Heldigvis findes der også Javakaffe, romkugler og et gult næsehorn, der kan lave om på den slags! 

Medvirkende: André Andersen, Pernille Stockfleth

Instruktør: André Andersen

Producent: André Andersen Teaterkompagni

Varighed: 50 min.

Alder: Fra 6 år

 

Aktuelt


Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Nikolaj Karlshøj giver et indblik i Mercedes-Benz’ fantastiske historie og kommer ud i alle afkroge af mærkets univers gennem samtaler med udvalgte gæster. Det bliver en aften med masser af passion og stor indsigt i det ikoniske bilmærke. Aftenens gæster Anders Bilidt, automobil-aficionado og ekspert i investeringsbiler og klassiker-auktioner Erich Karsholt, reklameguru, bilfan og mangeårig kommunikator for Mercedes-Benz i Danmark Nils Petter Bro, Mercedes-entusiast, restauratør og medvært i Bilklubben Podcast Jan Magnussen, racerkører, firedobbelt Le Mans-vinder og tidligere F1-kører Steen Thornberg, Mercedes-mekaniker, AMG-specialist og bilnørd gennem årtier

Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Portvinsfestival

Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.