På svampetur med naturvejlederen - Kongsøre Skov
Kongsøre Skov
Kom ud i det dejlige sensommer- og efterårslandskab
Kongsøre Skov
Kom ud i det dejlige sensommer- og efterårslandskab
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Kom ud i den dejlige sensommer- og efterårsskov og lær lidt om, hvilke svampe der er gode at spise, og hvilke man skal holde sig fra. Turen er på ca. 4 km gennem varieret terræn. Medbring kurv, kniv og børste. Når turen er forbi, kan man få sorteret sin høst af naturvejlederen.
Praktisk information:
Turen er ikke egnet for gangbesværede og barne-/klapvogne.
Max. 60 deltagere.
Turleder: Keld Hauge
Særlige forhold:
Medbring en kurv, kniv og gerne en lille børste/pensel
PÅ SVAMPETUR MED NATURVEJLEDEREN 25/8, 29/9, 17/10 kl. 11.00 - ca 13.30
Mødested:
25/8 Kårup Skov: P-pladsen hvor Knarbo Klint og Næsgårdsvej møder Vindekilde Strandvej
29/9 Anneberg Skov: P-pladsen Egebjergvej 162, 4500 Nyk. Sj.
17/10 Kongsøre Skov: Sandskredet, Sandskredsvej, 4500 Nyk. Sj.
Pris: DKK 100 for voksne og DKK 40 for børn under 12 år.
Et realistisk og humoristisk familiedrama med social kant om et bryllup, hvor gammelt nag slår revner i familieidyllen. Et drama med alt fra kjolekrise til bristede drømme og forbudte længsler.
Propperne springer, når ensemblet med hitsene fejer over scenen!
Et barn kan opleve at føle sig alene eller overset, fordi en søskende har brug for ekstra opmærksomhed. Det kan vække jalousi, savn, vrede og sorg. En smuk og rørende historie, der kan skabe genkendelse. Alder: fra 9 år.
Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum
| 'Knas på Grenen' inviteres publikum på en humoristisk og musikalsk rejse til Skagen omkring år 1900
En bittersød komedie om to ældre mennesker, der møder hinanden på et plejehjem. De udveksler tanker om deres fortid og…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.