
Ragnarok
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2022. Januar 18. Dienstag, 19:30
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Det interessante ved de gamle guder er, at de er så menneskelige. Ja, de er næsten mere menneskelige end menneskene selv. De er forfængelige, impulsive, fordomsfulde, kærlighedsfulde og komiske. Sådan nogle guder kan man fortælle historier med. Historier, der kan gøre os klogere på os selv.
Ja det er som om man med de gamle historier ville sige: ”Lad for guds skyld være med at opføre jer ligeså dumt som guderne, for så ender det helt galt. Det bliver det rene Ragnarok!”
Det der har inspireret mig til at gå i gang med Ragnarok, er Villy Sørensens tanker om, at Odin, der ser alt både i fortid og fremtid, må have vidst, hvem der lagde pilen på Høders bue. Pilen, der dræbte Balder.
Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas fortæller Ragnarok.Medvirkende:Vigga Bro og Ida Bach Jensen
Varighed: 75 minutter
Kom og vær med til årets absolut sidste koncert på Hvide Sande Masterclass og oplev næsten alle årets deltagere samt professorer i en perlerække af fortryllende værker fra musikhistoriens største kunstnere.
En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at lægge sit liv og hjerte i andres hænder. En rørende historie om tro, håb og kærlighed.
McGuinness er altid garant for god stemning - nu også julestemningen
GospelFamilys kor GospelOaks og GospelTeens fra Åbenrå vil "synge" os i julestemning
Jesper Lohmann holder publikum i sin hule hånd, med “ufortalte” historier og anekdoter fra bl.a. Frank Sinatra, Elvis Presley, Otto…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!