Ragnarok
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Oplev Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2022. Januar 18. Dienstag, 19:30
En grum og morsom fortælling om Gudernes sidste dage og de begivenheder, der førte op til verdens ende: Ragnarok. Det interessante ved de gamle guder er, at de er så menneskelige. Ja, de er næsten mere menneskelige end menneskene selv. De er forfængelige, impulsive, fordomsfulde, kærlighedsfulde og komiske. Sådan nogle guder kan man fortælle historier med. Historier, der kan gøre os klogere på os selv.
Ja det er som om man med de gamle historier ville sige: ”Lad for guds skyld være med at opføre jer ligeså dumt som guderne, for så ender det helt galt. Det bliver det rene Ragnarok!”
Det der har inspireret mig til at gå i gang med Ragnarok, er Villy Sørensens tanker om, at Odin, der ser alt både i fortid og fremtid, må have vidst, hvem der lagde pilen på Høders bue. Pilen, der dræbte Balder.
Vigga Bro og Ida Bach Jensen på Erik Moseholms 241 år gamle bas fortæller Ragnarok.Medvirkende:Vigga Bro og Ida Bach Jensen
Varighed: 75 minutter
En danseforestilling, hvor maleren Michael Kviums amorfe kroppe levendegøres med sang og musik i et samspil mellem maleri og danser. En lækkerbisken for alle Kvium- og dansefans.
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske band i MusikLaden. De der har været ved de to sidste år, ved hvor magisk en kombination det er i uge 31: sommeraften, nostalgisk lade, et fantastisk band & en legendarisk sangerinde! Der er ikke noget at sige til, at der plejer at være total udsolgt
Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Forestillingen sætter den sårbare og vrede mand på dagsordenen i en kærlighedshistorie, der udfordrer grænserne for hjertesorg og genopstandelse.
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!