Samtalesalon om sølv fra Sorø og andre steder
Sølv til pynt og til brug er temaet på denne salon, hvor Helge Torm fortæller om det lokale sølv. Tag gerne eget sølvtøj med til en forsigtig vurdering. mehr
Sølv til pynt og til brug er temaet på denne salon, hvor Helge Torm fortæller om det lokale sølv. Tag gerne eget sølvtøj med til en forsigtig vurdering. mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2012. Februar 10. Freitag, 19:00
For et par generationer siden samlede mange unge kvinder på sølvbestik som en del af deres udstyr til ægteskabet. Bestikket kunne stamme fra en fabrik, men ofte var det lokalt produceret. Helge Torm fortæller om sølv fra Sorø på denne salon, hvor snakken over kaffen vil handle om sølv til pynt og til brug.
Tag gerne eget sølvtøj med og få en forsigtig vurdering og evt. et navn på mestermærkerne.
Sted: Sorø Museum, Storgade 17, 4180 Sorø
Pris: ikke medlemmer 100 kr. og medlemmer af lokal museumsforening 75 kr. Kaffe/the og kage er inkluderet i billetprisen.
PIXIE er en sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Kom med til blåbogsture, studentergilder og længslen efter at blive set og at høre til.
Humor om moderskabets kapitler og forbandede idealer. Om dybder og dilemmaer, med confession room, som blotter det altopslugende, det smukke og det vanvittige ved at være mor. Medbring en mor.
Forestillingen sætter den sårbare og vrede mand på dagsordenen i en kærlighedshistorie, der udfordrer grænserne for hjertesorg og genopstandelse.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Propperne springer, når ensemblet med hitsene fejer over scenen!
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!