program


SCS Landsbykoncerter - 2 koncerter på samme dag

SCS Landsbykoncerter - 2 koncerter på samme dag

Koncerten kan opleves i den Nordre Korsarms Pillesal på Gjorslev Slot. En halv time før koncerten er der mulighed for et glas mousserende vin og for på egen hånd at gå rundt på slottet. Begge dele er inkluderet i billetprisen.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

SCS Landsbykoncerter

Støtter lokale initiativer med fundraising koncerter på Stevns

 

Scandinavian Cello School fejrer 5-års jubilæum i 2021 med 17 koncerter på Stevns i august og september.

 

Scandinavian Cello School (SCS) blev grundlagt i 2016 af Jacob Shaw. Stedet er nu verdenskendt, efter året tidligere bød på koncerter med Haugaard Herefords køer som publikum i Lund, Stevns. Denne historie gik viralt og blev set af over en milliard mennesker verden over.

 

Gjorslev Gods er Danmarks ældste middelalderborg og har gennem tiderne haft mange markante ejere, hvoraf en del har haft stor betydning for Danmarks historie og slottet har desuden periodevis været ejet og beboet af en række kongelige personer.

 

Den 18. og 25. september vil der blive afholdt 4 klassiske koncerter på Gjorslev Slot, hvor billetprisen vil gå til renovering af de gamle fredede bygninger på slottet.


Efter at have modtaget et glas 'bobler', vil gæsterne have mulighed for på egen hånd at gå rundt på slottet før den intime klassiske koncert i Nordre Korsarms Pillesal, hvor både unge stjerner fra den klassiske musikverden og den internationale prisvindende direktør af Scandinavian Cello School medvirker.
100% af billetsalget går til renovering af de gamle fredede bygninger på Gjorslev Slot.

 

18. september kl. 11.00 ('bobler' og åbent slot fra kl. 10.30)

SCS Young Artist concert: Johannes Gray, 23 (cello/SCS Young Artist og vinder af The Pablo Casals prisen)

18. september kl. 19.00 ('bobler' og åbent slot fra kl. 18.30)

SCS Directors concert: Karen Johanne Pedersen og Trio Gemini (violin, cello, piano)

 

25. september kl. 11.00 ('bobler' og åbent slot fra kl. 10.30)

SCS Young Artist concert: Roberta Verna, 24 (violin/SCS Young Artist og første koncertmester I Copenhagen Phil)

25. september 19.00 (vin og åbent slot fra kl. 18.30)

SCS Directors concert: Jacob Shaw og David Lau Magnussen (cello, piano)

Alle koncerter har en varighed af ca. 1 time.

Pris: En koncert 200 kr. (inkl. 'bobler'). To koncerter samme dag for 300 kr. (inkl. 'bobler')

Billetter købes via gjorslev.dk under fanen arrangementer.

 

Aktuelt


Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.

Kom tættere på historien – oplev øen, der ellers er lukket for besøgende.

PÅ PLAKATEN


Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl

Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.