program


Sejltur med passagerdampskibet S/S Skjelskør
2

Sejltur med passagerdampskibet S/S Skjelskør

Kom med på fjordsejlads med Danmarks eneste tilbageværende passagerdampskib på havet. Tirsdag og onsdag er almindelige fjordsejladser og torsdag er det en historisk sejlads kun for voksne

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 18. Juli 2019 10:00

Fra 1915 til 1962 sejlede dampskibet ”Skjelskør” 15000 gange til øerne Agersø og Omø. Efter 47 års tro tjeneste blev skibet sejlet til Odense med ophugning for øje. I sidste øjeblik blev skibet reddet af nogle ildsjæle, der dannede ”Foreningen til Gamle Skibes Bevarelse”. Nu er der en enestående mulighed for at sejle med det gamle skib og mærke historiens vingesus med en fjordsejlads, når skibet er på besøg nogle dage i juli måned 2019.

Afgange: 
Tirsdag og onsdag: kl. 13.00-14.30 og kl. 16.00-17.30 og kl. 19.00-20.30.  

Torsdag:kl. 10.00 – 16.00 en historisk sejlads til Agersø og Omø, kun for voksne

Mødested: Skælskør Havn, 4230 Skælskør, 15 min. før afgang

Priser: Tirsdag og onsdag: Voksne 120 kr.og børn 80 kr.Torsdag: kun for voksne: 250 kr.

Tilmelding: enten her via billetexpressen eller kontakt Skælskør Bykontor, Algade 11, 4230 Skælskør. Telefonnr 30 36 30 66. 
Turen aflyses i tilfælde af dårligt vejr eller ved tekniske vanskeligheder.

Aktuelt


Et realistisk og humoristisk familiedrama med social kant om et bryllup, hvor gammelt nag slår revner i familieidyllen. Et drama med alt fra kjolekrise til bristede drømme og forbudte længsler.

Mogens Amdi Petersen og Twindbevægelsen har sat dybe spor i Danmark. I AMDI mødes virkelighed og fiktion.. En fortælling om fællesskab, idealisme og magt. Intro v/ Thure Lindhardt kl. 18.30.

Det bliver hylende morsomt, skævt, sprudlende og musikalsk i topklasse, når den klassiske operette fra 1883 sendes gennem Figaros gakkede vridemaskine. De fire medvirkende spiller, synger og danser ALLE roller.

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.