program


Signes sokker

Signes sokker

En rejse gennem Halfdan Rasmussens univers. Barndom, skilsmisse, ny forelskelse og alderdom. Nu alene. Men med Signes sokker på er de stadig på god fod og kan snuble over de samme rødder.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 14. Januar 2025 19:30

En hyldest til Halfdan Rasmussen

Jeg skriver sjove digte

Jeg skriver osse triste

De første læser andre folk 

Selv læser jeg de sidste

Han elskede ord og ordene elskede ham. I mange år sad han på en sten og så ud over Kattegat, sammen med sin kone. Nu var han alene. Han skrev til sin ven, præsten Johannes: "Jeg har taget Signes sokker på, så vi stadig kan være på god fod med hinanden og snuble over de samme rødder."

Forestillingen lader en dør stå på klem til Halfdan Rasmussens farverige og grå univers på denne tidsrejse, der starter og slutter i Saunte, men også kigger forbi barndommen på Christianshavn, De unge kunstneres klub, skilsmisse, ny forelskelse, sygdom og alderdom. Eller med Halfdan egne ord: Alder Dom

1. akt er selve forestillingen (45 minutter)

2. akt er alle digtene, der medvirker, læst i sin fulde form. 

Inspireret af Halfdans "Faxerier" med Johannes Møllehave og biografen er Lene Bredsdorff.

 

Medvirkende og manuskript: André Andersen

Instruktion: Sune Svanekier

Scenografi: Rasmus Finsen og Nikolaj H. Trap

Producent: André Andersen SOLO

Varighed: 70 minutter

Aktuelt


En varm hyldest til musikken fra Smilets By

Forestillingen, der markerer Teatret Møllens 50-års jubilæum, er et musikalsk kærlighedsbrev til egnen og det, der forener os på tværs af kommunegrænser, regioner og landsdele.

Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.

PÅ PLAKATEN


Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

- går over scenen i 70 minutter uden pause!

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.