
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Thursday, June 09 2016 7:30PM
Vikingespil (kl. 20.00)
Sigurd og hans onkel kong Harald Hildetand er de sidste af den legendariske Skjoldungeslægt. En slægt velsignet af aserne. Men Harald er syg og for at redde ham, må Sigurd begive sig på en eventyrlig rejse gennem fremmede verdener og blandt jætter og guder for at søge råd hos nornerne.
Det er en historie om en ung mand, den sidste skjoldunge, der vil bestemme over sin egen skæbne. Men kan man ændre skæbnen, selvom man kender den, eller er menneskene i Midgård alle brikker i gudernes spil?
Årets forestilling byder på eventyr i særklasse, helte i kamp, kujoner i skjul og kvinder, du ikke må danse med.
Varighed ca. 2 timer og 15 minutter inkl. pause.
Rundvisning i Vikingernes Verden (kl. 17.45)
Kom med på rundvisning i Vikingernes Verden. Vikingeguiderne tager jer med på en rejse tilbage til vikingetiden og giver ligeledes et unikt indblik i fortællingen om Frederikssund Vikingespil fra dengang til nu. Turen varer ca. en time og foregår i et tempo, hvor alle kan være med.
Mødested: Infoboden ved Runestenen.
Kom i god tid og nyd aftensmad i Vikingernes Verden
Kom i god tid, når du skal besøge Vikingernes Verden. På Valhal Torv er der mad, drikke, boder og vikingetelte med mjød, slik, smykker og andre vikingevarer. For børnene er der aktiviteter som skjoldemaling, vikingelege og bueskydning.
Grillen er byens bedste. Et stærkt sommeralternativ, når menuen skal være hurtig og lækker. I Grillen kan du få et udvalg af retter lige fra grillede pølser til biksemad, ribbenstegssandwich og frikadeller. Vi har også lækre salater med laks eller kylling og selvfølgelig en vegetarret - alt sammen til rimelige priser.
Støt vikingespillets genopbygning af Gimle
Vikingernes centrale bygning, Gimle brændte 19. marts 2020. Bygningen indeholdt mere end 500 kostumer, lager, rekvisitter, værksted og vikingernes cafe, hvor klenodier samlet gennem årtier var samlet.
Bygningen er ved at blive genopført, men Vikingespillet skal selv skaffe en kvart million til genopførelsen.
Hvis du har lyst til at støtte Vikingespillet med et beløb til genopførelsen af Gimle, så er dette muligt ved billetkøbet, og vi vil være meget taknemmelige.
En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at lægge sit liv og hjerte i andres hænder. En rørende historie om tro, håb og kærlighed.
Nydeen lækker fiskeplatte fra Skælskør Fiskehus – fuld af friske smagsoplevelser.
Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan vi en dag bosætte os på andre planeter? Sigurd Barrett er klar med teaterkoncerten SIGRUDS RUMREJSE.
Oplev dansk naturs største rovfugl, havørnen.
KÆRESTEBREVE er en både morsom og gribende historie om en mand og en kvinde, der allerede som børn uhjælpeligt drages…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.