Skrivebordet AFLYST
Aflyst grundet sygdom. Hvis du har billet til forestillingen, bliver du kontaktet af Roskilde teaters administrator vedr. tilbagebetaling af dine penge. mehr
Aflyst grundet sygdom. Hvis du har billet til forestillingen, bliver du kontaktet af Roskilde teaters administrator vedr. tilbagebetaling af dine penge. mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2020. November 21. Samstag, 11:00
Det vrimler med fine og fortidige ting og sager i værelset, der tydeligvis har fungeret som en slags hjemmekontor for morfar. Han er her ikke mere. Men siddende ved hans skrivebord vælder minderne frem hos hans barnebarn og giver igen alting liv og mening.
I SKRIVEBORDET hyldes den fine relation mellem børn og deres bedsteforældre på trods af, eller måske netop fordi, at den ene står ved livets indgang og den anden ved livets udgang. Der eksisterer et ganske særligt og magisk rum, dér hvor børn og bedsteforældre mødes.
Alt fra skrivebordsskuffen tages i brug, når historien om morfar og Sif fortælles med stempler, klipsemaskiner, sakse mm., og det er lige før, man endda kan dufte piberøgen. På morfars skrivebord kan alt blive levende lige for øjnene af én – og det gør det.
Idé, historie og på scenen: Sif Jessen Hymøller
Historie og instruktion: Jacques S. Matthiessen
Scenografi: Annika Nilsson
Varighed: 35 min.
Aldersgruppe: 3-6 år og deres voksne
Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.
Puccinis fine 3-akter fra 1917 kommer endelig til Danmark! Den italienske mesterkomponists rørende opera om valget mellem det rige kurtisaneliv i Paris og drømmen om den ægte kærlighed.
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til juletræet. Alder: fra 3 år.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven…
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!